REKLAMY
opaski samozaciskowe

Elastyczna obejma z tworzywa sztucznego z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym.

Jest stosowana głównie do spinania wiązek kabli elektrycznych.

Wynalazek znany jest pod wieloma nazwami: jedni zwą ten przejaw geniuszu szybkozłączką, inni opaską samozaciskową. Poza tym występuje pod nazwą: zip, zipka, opaska kablowa, krawatka kablowa, raps, ziperek, trytytka...
Pewnie są jeszcze inne nazwy, stosowane lokalnie lub w konkretnych grupach zawodowych, jednak ważne jest przede wszystkim to, że ten kawałek nylonowej taśmy, będącej jednocześnie obejmą i zębatką, stanowi spore ułatwienie w wielu dziedzinach naszego życia.


REKLAMY

Pierwsze prace nad trytytkami rozpoczęły się już w 1956 roku.
Na pomysł ich stworzenia wpadł wówczas Maurus C. Logan, jeden z inżynierów amerykańskiej firmy elektrycznej Thomas & Betts. Miało to miejsce przy okazji wizyty w fabryce Boeinga, gdzie Logan był świadkiem montowania wiązek elektrycznych do samolotów.
Przewody wiązano wówczas sznurami pokrytymi woskiem, a następnie montowano je do kadłuba. Chroniło to całą wiązkę przed przetarciem lub poplątaniem, ale było też bardzo pracochłonne w wykonaniu.

Maurus C. LoganTo wtedy pojawił się pomysł na rozwiązanie alternatywne, czyli opaskę z wbudowanym, szybkim i niezawodnym systemem zaciskania. Wykonano ją z metalu, dodając do tego główkę z niewielkim ząbkiem - tak przygotowaną opaskę opatentowano 24 czerwca 1958 roku.


Od tej pory trytytka zaczęła swoją oszałamiającą karierę. Najpierw, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, wprowadzono je do branży lotniczej.
Następnie przyjęto je w kolejnych branżach, a na koniec przyszła popularyzacja wśród osób prywatnych.
Firma dbała też o to, by opaski stale się rozwijały. Thomas & Betts wytwarza je do dzisiaj mając w ofercie 250 różnych wariantów kolorystycznych, wymiarowych i wytrzymałościowych.

doraźne kajdankiW międzyczasie dokonała się też zmiana materiałowa.
Zamiast metalu, zaczęto stosować głównie tworzywa sztuczne, w tym przede wszystkim nylon. Materiał ten, kojarzony głównie z damską bielizną, jest wyjątkowo wytrzymały, zapewniając pełne bezpieczeństwo.


Ten niewielki, wąski, płaski przedmiot z jednej strony zakończony zwężeniem (szpiczasta końcówka) ułatwiającym jej przewlekanie, a z drugiej główką służącą do jej zapinania, znalazł - oprócz spinania wiązek kabli - sporo innych zastosowań: opaska używana jest do mocowania kołpaków w samochodach, czasem używa się ich nawet jako zaimprowizowanych jednorazowych kajdanek  


Ciekawostka:
 Nazwa: trytytka została zaczerpnięta od pierwszej firmy, która wprowadziła ten produkt na polski rynek - bielskie przedsiębiorstwo Trytyt.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj