REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze6_onager.jpg

Rodzaj machiny wojennej, typ katapulty używanej w starożytności i średniowieczu.

Prawdopodobnie został wynaleziony w Grecji w roku 385 p.n.e. przez mechanika i wodza rzymskiego pochodzenia greckiego - Ammianusa Marcellinusa.

Onager (także mangonela) zbudowany był z podwozia na kołach i specjalnego długiego drążka z pojemnikiem na kamienie, kawałki ołowiu lub smołę, przymocowanego do tego podwozia przy pomocy kilku elastycznych, skręconych powrozów i lin ze ścięgien i żył zwierzęcych albo konopi.


REKLAMY

Jego działanie porównywano do działania procy.

onagerŻeby wystrzelić pocisk, należało drążek odciągnąć do tyłu, niemal do pozycji poziomej, jeszcze bardziej przy tym skręcając mocujące powrozy, i przymocowywać do liny spełniającej rolę cyngla.

Po umieszczeniu w pojemniku pocisku zwalniano drążek, który miotał pocisk, zatrzymując się na umocowanej na środku belce.

Często zamiast kamiennych kul, wystrzeliwano w stronę przeciwników zapalone kule z łoju lub żywicy, odchody ludzkie, a nawet głowy zabitych jeńców.

Nazwa onager pochodzi od kulana, dzikiego osła, zwierzęcia z rodziny koniowatych, ponieważ elastyczność ramienia opisywanej wyrzutni przypominała Rzymianom kopnięcie tego zwierzęcia  


Zobacz jak strzela onager:

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj