REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze8_order.jpg

Order (z łac. dosłownie "zakon") – to forma uznania zasług danej osoby lub organizacji.

To najwyższe wśród odznaczeń wyróżnienie honorowe. Jest to forma uznania dla obywateli kraju lub obywateli państw zaprzyjaźnionych, za wybitne osiągnięcia w służbie cywilnej lub wojskowej, pracy zawodowej i społecznej. Przyznaje się je również za czyny męstwa, lub niezwykłego poświęcenia.

Ordery mogą być noszone po przypięciu do ubrania lub na szyi, na specjalnej szarfie lub łańcuchu, albo na szerokiej szarfie przewieszonej przez ramię do boku. Kształt, kolor i materiał takiego łańcucha lub szarfy, również jest ściśle określony.
Niektóre ordery (np. papieskie i brytyjskie) dają prawo do całego specjalnego ubioru.

Legia HonorowaRozbudowany system znaków honorowych nadawanych za zasługi, funkcjonował już w starożytnym Rzymie, gdzie żołnierzy i wodzów wyróżniano za ich mężne czyny, przy pomocy koron honorowych lub specjalnych krążków, które wieszało się na piersi zbroi (łac. phalerae).

Nazwa orderów (z łac. ordo, ordinis - zakon, zgromadzenie, reguła) czerpie swe początki z bractw i zgromadzeń zakonnych Kościoła katolickiego, którzy używali różnych symboli, najczęściej krzyży, dla oznaczenia swoich członków.

Pierwszy order pojawił się już w 1156 roku w Hiszpanii - Order Alcantara. W roku 1190 cesarz bizantyjski Izaak Angelos Komnen ustanowił Order św. Jerzego.
W roku 1348, król Anglii Edward III ustanowił Order Podwiązki, zaś najwyższy order duński - Order Słonia powstał w 1458 roku.

REKLAMY

W wiekach późniejszych powstały następne ordery, najwięcej się ich pojawiło w wieku XIX.

Początkowo odznaczenie orderem były przeznaczone tylko dla szlachty.
Pierwszym dostępnym dla każdego, był ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego Order Virtuti Militari - srebrny dla szeregowych, a złoty dla oficerów (wręczenie pierwszych medali odbyło się 25 czerwca 1792 roku w obozie wojsk polskich w Ostrogu na Wołyniu), oraz Legia Honorowa, utworzona przez Napoleona w 1802 roku.

Nadal jednak, w państwach monarchistycznych niektóre ordery nadawane są jedynie arystokratom, bądź ich nadaniu towarzyszy wyniesienie udekorowanego do godności arystokratycznej.

Dziś ordery stanowią najwyższe formy odznaczeń państwowych.
Niższymi, niemającymi rangi orderów i sytuującymi się dalej w kolejności uznawania są: krzyże, medale, gwiazdy, odznaki i inne.

Jedno z pierwszych i najważniejszych polskich odznaczeń państwowych - Order Orła Białego ustanowił 1 listopada 1705 roku na zamku w Tykocinie August II. Dziś jest on przyznawany ludziom najbardziej zasłużonym dla Polski  

Order Uśmiechu

Ciekawostka:
 Dzieci też przyznają swój order - Order Uśmiechu, który wręczany jest osobom pomagającym dzieciom, przynoszącym im radość. Tradycja Orderu sięga lat 60-tych XX wieku, a jego projekt stworzyła dziewięcioletnia dziewczynka. 
Pierwsze "Żółte Słoneczko" trafiło 6 lutego 1969 roku do poznańskiego ortopedy Wiktora Degi, który całe życie poświęcił na to, by uchronić dzieci przed kalectwem.
Dziś już jest ponad tysiąc zasłużonych dla dzieci osób z całego świata i odznaczonych Orderem Uśmiechu.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj