REKLAMY
użycie patyczka

Wynalazek urodzonego w 1892 roku w Warszawie Leo Gerstenzanga.

Pochodzący z żydowskiej rodziny Gerstenzang w roku 1912 wyemigrował z Polski do Chicago, gdzie siedem lat później otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Pewnego dnia w roku 1923, kiedy obserwował swoją żonę stosującą ostrą wykałaczkę z wacikiem w celu wyczyszczenia ucha jego dziecku, zaniepokojony tym faktem wkrótce wpadł na pomysł stworzenia jednoczęściowego patyczka higienicznego.

Leo Gerstenzang

REKLAMY

Pierwsze waciki składały się drewnianego patyczka owiniętego bawełną na obu końcach i zostały nazwane przez wynalazcę "Baby Gays".

Wkrótce okazało się, że pomysł się spodobał i są chętni do jego używania. W związku z tym wynalazca powołał do życia spółkę Leo Gerstenzang Infant Novelty Company, oraz (w roku 1926) zmienił nazwę na "Q-Tips Baby Gays", gdzie Q w nazwie "Q-tip" oznacza jakość (quality). Niedługo potem zrezygnowano z części nazwy: Baby Gays, i od tej pory patyczki nosiły nazwę Q-Tips.

maskotka z patyczkówW dalszej kolejności zmieniono drewniane patyczki na tekturowe. Obecnie patyczki wykonywane są z tworzywa sztucznego.

Dzisiaj patyczki znalazły wiele zastosowań, od higienicznych począwszy, poprzez diagnostykę, badania DNA, produkcję przemysłową, aż do mikrobiologii i medycyny sądowej 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj