REKLAMY
sprzęt do peloty

Pelota (Pilota, lub Jai-alai), to gra znana głównie w kraju Basków w Hiszpanii.

Jest to rodzaj tenisa rozgrywanego na boisku otoczonym ścianami, o które odbijana jest z ogromną prędkością (do 302 km/godz) niewielka piłka.

Ta piłeczka waży zaledwie 130 gramów i jest wykonana z gumy, nylonu i koziej skóry, a czas jej życia wynosi średnio… 20 minut.

Właściwie, to gra przypomina bardziej popularnego squasha i polega na rzutach piłką za pomocą cesty – wiklinowej rakiety w kształcie sierpa. grają w pelotę

REKLAMY

Piłka tylko raz może się odbić od podłoża, w każdej grze można zdobyć 7-9 punktów.

Wszystko odbywa się na korcie (tzw. frontón), który ma przeważnie długość 50 - 60 metrów i ograniczony jest dwoma lub trzema wysokimi ścianami o długości 13 - 16 metrów, zbudowanymi z granitu lub betonu. Wymiary kortu mogą być jednak inne.

gra w pelotę na korciePelota znana była już 3 tysiące lat temu. Grali w nią wówczas Aztekowie i należała do bardzo niebezpiecznych "zabaw". Zawodnicy tracili głowy i to dosłownie, ponieważ zgodnie z rytuałem przegrani byli po prostu ich pozbawiani.

Później gra stała się popularna w Kraju Basków (Hiszpania), gdzie regularnie odbywają się zawody, a charakterystyczne boiska można spotkać niemal w każdym mieście, a nawet wiosce.

Aby zapobiec poważnym kontuzjom, od 1967 roku zawodnicy obowiązkowo noszą kaski 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj