REKLAMY
piżama

Ubranie, składające się ze spodni i bluzki, z długim bądź krótkim rękawkiem.

Przeważnie jest to strój o swobodnym kroju, bluzka może być zapinana na guziki. Używana jest do spania, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.
Początkowo noszona jako stój dzienny (ang. pajamas, fr. pyjama) piżama wywodzi się z Indii.
piżama w TajlandiiPóźniej, to lekkie przewiewne ubranie zaczęło być używane jako męski stój dzienny również przez mieszkających w Indiach Europejczyków.

Zwyczaj noszenia piżamy w Europie wprowadzili muzułmanie.

Od XVI wieku portugalscy żeglarze zaczęli dostarczać bawełniane i malowane płótna indyjskie zwane pintados, które stały się szalenie popularne. Szyto z nich męskie stroje (coś na kształt szlafroka) oraz damskie (coś na kształt peniuaru).


REKLAMY

Szczególnie upodobała ją sobie klasa średnia, bo wykonana z niej bielizna była stosunkowo niedroga (z całą pewnością tańsza niż jedwab), oraz wyjątkowo wygodna.
Mężczyźni nosili piżamę podobnie jak hindusi, czyli wąskie spodnie do rozpinanego kaftana.

W XVII wieku piżama na dobre już zagościła w Europie. Pod koniec XVII wieku piżama stała się elitarnym i ekstrawaganckim strojem w Anglii, gdzie nosili ją wyłącznie najlepiej urodzeni. Dowodem może być portret Williama Feildinga, pierwszego hrabiego Denbigh, który w roku 1633 nie tylko pozwolił się w nim namalować słynnemu malarzowi flamandzkiemu Antonowi van Dyckowi, ale także tak ubrany wybrał się na polowanie.

piżama na co dzieńLata 30-ste XX wieku, to prawdziwy rozkwit popularności piżamy, zarówno męskiej, jak i damskiej.
Mężczyźni (początkowo głównie w Wielkiej Brytanii) używali jej jako stroju nocnego, natomiast kobiety nosiły ją w domu jako elegancki strój na wieczór, uszyty z jedwabiu.

Za sprawą Coco Chanel piżama przez moment pojawiła się nawet na plaży.

W okresie II wojny światowej również kobiety zaczęły używać piżam do snu - od tej pory piżama stała się coraz chętniej używana przez dawnych użytkowników nocnych koszul, aż w końcu prawie całkowicie koszule nocne wyparła.

Na Dalekim Wschodzie piżama jest popularna do dzisiaj. Dopiero nie tak dawno, bo w 2007 roku, w należącym do Zjednoczonych Emiratów Arabskich emiracie zatoki Ras-al-Khaimah zostało wydane zarządzenie, które zabraniało tamtejszym urzędnikom samorządowym przychodzenia w takim stroju do pracy  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj