REKLAMY
park rozrywki Energylandia

Teren, na którym zgromadzone są urządzenia rekreacyjne dla odwiedzających.

W wesołych miasteczkach znaleźć można najczęściej takie urządzenia jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, trampolina, symulatory ruchu, pałac strachów i inne obiekty służące rozrywce.

Inna nazwa parku rozrywki to lunapark.


REKLAMY

Wesołe miasteczka podzielić można na trzy główne kategorie: przyjezdne (kilka karuzel i punktów z grami zręcznościowymi), parki rozrywki (stawiające na ilość i intensywność atrakcji), oraz parki tematyczne (stawiające na ilość i bogactwo dekoracji w kilku różnych tematach skupionych w różnych miejscach parku).


Nie da się ustalić daty, od kiedy rozpoczął się rozwój wesołych miasteczek i parków rozrywki, ponieważ potrzeba rozrywki i relaksu towarzyszyła człowiekowi od zawsze. W starożytnym Rzymie rozrywki dostarczały cyrki i hipodromy, z kolei w średniowieczu tłumnie gromadziły ludność religijne jarmarki i festyny.

park Vauxhall GardensPomysł spędzania wolnego czasu na specjalnie zaprojektowanej ku temu przestrzeni zaobserwowano po raz pierwszy w szesnastowiecznej Europie. To wtedy, na obrzeżach większych miast we Francji i Wielkiej Brytanii powstawać zaczęły tzw. pleasure gardens. Organizowano tam zabawy taneczne, pokazy fajerwerków, powstawać zaczęły również pierwsze proste urządzenia rozrywkowe, takie jak karuzele czy zjeżdżalnie.

W 1661 roku na obrzeżach Londynu powstał park Vauxhall Gardens (początkowa nazwa nazwa brzmiała New Spring Garden) który istniał do 1859 roku, kiedy to - po prawie 200 latach istnienia - hucznym pokazem fajerwerków zakończono jego działalność.
park PraterW 1766 roku miał również początek wiedeński Prater, a w 1843 roku powstał (istniejący zresztą do dzisiaj) na terenie Kopenhagi park Tivoli Gardens.
park BakkenPalmę pierwszeństwa przyznaje się jednak parkowi Dyrehavsbakken, który potocznie nazywany jest Bakken (po polsku wzgórze), znajdujący się kilka kilometrów na północ od Kopenhagi, a założony już w 1583 roku.
Warto dodać, że ten park wciąż działa.

Prawdziwy rozkwit tego zjawiska miał jednak miejsce w pierwszej połowie XIX stulecia, w Stanach Zjednoczonych - tam zresztą takich obiektów jest najwięcej, bo około 300.
Pierwsze parki w USA składające się głównie z prostych, nieskomplikowanych urządzeń, lokowano w pobliżu małych stacji kolejowych. Działo się tak z uwagi na szybki wzrost gospodarczy i niską cenę energii elektrycznej, której przedsiębiorstwa kolejowe miały do woli i dlatego szukały możliwości wykorzystania jej m.in. w celach rekreacyjnych.

Jednak najlepszy czas dla parków rozrywki nastał od roku 1893, kiedy z okazji 400-setnej rocznicy przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki zorganizowano w Chicago wielką wystawę światową. Tutaj po raz pierwszy pokazano światu dzisiejszy symbol parków rozrywki, czyli diabelski młyn.

park Coney IslandOd tej pory parki rozrywki zaczęły powstawać jeden za drugim i stawały się coraz popularniejsze mimo, że pojawiły się opłaty za wstęp na teren parku rozrywki.
Jednym z większych i bardzo popularnych obiektów był Coney Island w Nowym Jorku, otwarty w latach 20-tych XX wieku. To tam powstał pierwszy roller-coaster - Switchback Railway, zaprojektowany przez Marcusa A. Thompsona.


Wynalezienie i rozpowszechnienie telewizji, oraz wzrost popularności kina sprawiły, że w latach 50-tych parki rozrywki odeszły nieco w cień.

Rok 1955 stał się punktem zwrotnym w historii lunaparków. Wtedy, w Anaheim koło Los Angeles (Kalifornia, USA) Walt Disney postanowił otworzyć park tematyczny, który oferował odwiedzającym podróż w bajkowe miejsca. Dało to początek rozwoju nowych parków rozrywki - parków tematycznych. Pomysł zaowocował olbrzymim sukcesem - już podczas pierwszego sezonu Disneyland zapisał na swoim koncie prawie cztery miliony odwiedzających. Obecnie każdego roku odwiedza go około 15 milionów i są to odwiedzający z całych Stanów Zjednoczonych.

DisneylandLata 70-te i 80-te XX wieku przyniosły stopniowe rozprzestrzenianie lokalizacji parków rozrywki na praktycznie cały świat. Najbardziej popularny park w Azji, Tokyo Disneyland otwarto w 1983 roku.

Kolejne lata przynoszą kolejne parki rozrywki:

  • Rok 2001 obok Tokyo zbudowano Disney Sea.
  • Rok 2010 w Singapurze otwarto park Universal.
  • W 2010 roku w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został otwarty Ferrari World. Ten ogromny, największy na świecie pod względem powierzchni kryty park tematyczny (20 hektarów), którego największą atrakcją jest najszybszy na świecie roller coaster - Formula Rossa, który osiąga prędkość 240 km/h.
  • W 2012 roku w Malezji otwarto Legoland.

Według danych Roller Coaster Data Base (popularnej bazy danych poświęconej głównie roller coasterom, ale przechowującej również dane na temat parków), na całym świecie funkcjonuje obecnie 2148 parków rozrywki. Wliczając obiekty, które już zakończyły swoją działalność, dotychczas powstało 3131 parków.

Disney Sea obok Tokio
Universal w Singapurze
Ferrari World
Legoland w Malezji


W Polsce pierwsze prawdziwe wesołe miasteczko powstało w roku 1929 w Poznaniu, z okazji otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. Dopiero w roku 2014 powstał w Polsce pierwszy polski park tematyczny: Energylandia w Zatorze, w woj. małopolskim.
Do większych stacjonarnych lunaparków należy Lunapark we Wrocławiu przy ul. Mazowieckiej. Inne przemieszczają się pomiędzy miastami, podróżując podobnie jak cyrki.

Obok wesołego miasteczka często znaleźć można uzupełniające całość: punkty gastronomiczne, sklepy z zabawkami, upominkami itp. 

Osobnym rozdziałem parków rozrywki, są coraz bardziej popularne tzw. parki linowe


Więcej przeczytasz: https://www.parkmania.pl/aktualnosci/393/Krotka-historia-wesolych-miasteczek-i-parkow-rozrywki.html

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj