REKLAMY
zabytkowy, ozdobny pisuar

Urządzenie sanitarne, pozwalające na wygodne oddawanie moczu przez mężczyzn w pozycji stojącej.

Prawzorem pisuaru były być może przenośne pojemniki do oddawania moczu, które znane już były w starożytnych Chinach około III wieku p.n.e. 
Pojemniki te były bardzo podobne do współczesnych naczyń na mocz, używanych w szpitalach.


REKLAMY

Krajem, w którym pisuar został wymyślony, były prawdopodobnie Włochy.
W naszym kraju pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się już ponoć w XVI wieku na Wawelu, za czasów króla Zygmunta Starego. Wszystko dzięki królowej Bonie, która przywiozła ten pomysł ze swojej ojczyzny.


mało komfortowe warunkiNa stronie http://dyplom.pazdziora.com, autor podaje, że pisuar w swojej współczesnej postaci wynalazł Amerykanin Samuel Males w 1868 roku, zaś opatentował go dwa lata później.
Od tamtego czasu pisuar zmieniał zarówno swój kształt, jak i sposoby spłukiwania.

Dziś spotykamy zazwyczaj pisuary muszlowe montowane na ścianie, wykonywane zwykle z materiałów ceramicznych, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.
Oprócz tych klasycznych, muszlowych, spotkać można czasami również pisuary korytkowe lub podłogowe.


ścianka zmienia kolor pod wpływem moczuW nowoczesnych pisuarach stosuje się automaty spłukujące, przeznaczone do bezdotykowego spłukiwania.

uliczny pisuarHitem ostatnich lat jest tzw. pisuar bezwodny, który nie wymaga spłukiwania. Wszystko dlatego, że dzięki odpowiedniej budowie muszli i syfonu, specjalny zapachowy płyn blokujący (lżejszy od uryny), zapobiega wydostawaniu się na zewnątrz nieprzyjemnych woni.

Osobnym rozdziałem w historii pisuaru są (a raczej były) uliczne pisuary, w naszym kraju zwane czasem "sławojkami". Pierwszym miastem gdzie były stawiane tego typu urządzenia, był Paryż  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj