REKLAMY
poduszki ozdobne

Małe i zwykle miękkie podparcie dla głowy.

Jest używana jako podstawowy element posłania podczas snu w łóżku, lub jako podparcie dla ciała używana na kanapie czy krześle.
W czasach prehistorycznych, zwierzęta i ludzie opierali głowy albo na częściach swojego ciała, albo na ciele kogoś, z kim wspólnie zasypiali. W swoich legowiskach do podtrzymywania głowy i szyi (jako poduszek) używano też przedmiotów z drewna i kamienia.
Te podpórki spełniały jeszcze jedno zadanie - izolowały od podłoża, by uniemożliwić owadom, pająkom oraz innym żyjątkom wchodzenie podczas snu do nosa, uszu i ust.

REKLAMY

9000 lat temu w Mezopotamii jako poduszek używano kamieni w kształcie półksiężyca - liczba poduszek symbolizowała status, więc im więcej poduszek ktoś posiadał, tym więcej miał dostatku. Oryginalne podparcia dla głowy stosowano także w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie najczęściej wykonywano je z bambusa, porcelany, brązu lub z drewna.

chińska poduszka: lata 1127-1279W starożytnych Chinach również używano twardych poduszek. Były wykonywane z szerokiej gamy materiałów, w tym bambusa, jadeitu, drewna i brązu. Dla bogatych były robione z porcelany. Znano już wówczas mniej twarde poduszki, ale nie ceniono ich, gdyż uważano, że wysysają witalność z człowieka.
Najbardziej popularne okazały się poduszki ceramiczne.

Starożytne egipskie poduszki miały formę zagłówków drewnianych lub kamiennych. Najczęściej używano ich do umieszczania pod głowami zmarłych, ponieważ głowa człowieka była uważana za istotę życia i świętość.egipski składany zagłówek 1225 r.


Grecy i Rzymianie dopuszczali wygodniejsze warianty - z trzciny, piór i słomy - ale były one przeznaczone głównie dla kobiet w ciąży i dzieci. Natomiast mężczyzna sypiający na takiej uważany był za słabeusza.

Jednak z biegiem czasu wygoda wzięła górę i poduszki oprócz zmiany kształtu, stawały się coraz bardziej miękkie i popularniejsze.
Okrycie poduszki jest wykonane z tkaniny (tzw. wsypa), a ich wypełnienie początkowo stanowiła słoma, lub inne rośliny, a w późniejszym czasie pierze i puch, które były pozyskiwane zazwyczaj z gęsi.
Współcześnie coraz częściej stosowane są do tego materiały syntetyczne albo gąbka.

Same poduszki przechowywane są w poszewkach, czyli cienkim pokryciu tkaninowym, które mogą być często i łatwo zmieniane i prane.

W ostatnich czasach te tradycyjne - które dotychczas miały kształt prostokąta bądź wałka - zastępują takie o cechach najlepiej przystosowanych do dbałości o komfort snu i dające najlepszą podporę dla kręgosłupa  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj