REKLAMY
park linowy

Obiekt sportowo-rekreacyjny, umieszczony zazwyczaj na świeżym powietrzu.

Jest zbudowany z rozpiętych na różnych wysokościach (nawet do kilkunastu metrów nad ziemią, często w lesie pomiędzy drzewami, ale także pomiędzy specjalnie ustawionymi słupami) lin, drabinek, mostków, platform itp.

Pierwszy park linowy powstał podobno w USA w 1961 roku, ale kontakt człowieka z linami ma znacznie dłuższą historię. Jednym z przykładów może być żegluga - gdzie marynarze musieli wspinać się na maszty żaglowców właśnie po linach.


REKLAMY

Z lin korzystali również dawni bartnicy sięgający po miód w barciach wydrążonych w pniach drzew.

park linowyZ czasem, m.in. z lin konopnych zaczęto konstruować tory przeszkód.
Takie tory znane były już u starożytnych Greków, którzy w ten sposób szkolili przyszłych przywódców, wojowników, sprawdzali ich sprawność fizyczną, budowali w nich męskość i szlachetność, dbali o odpowiednią tężyznę.
Nie istniały wtedy żadne systemy asekuracji, zasady bezpieczeństwa itp.

Pomysł na nowoczesny typ parku linowego, który (nieco urozmaicony) służy nam po dziś dzień, jest przypisywany francuskiemu oficerowi marynarki wojennej. Georges HébertGeorges Hébert opracował system wychowania fizycznego i treningu i już na początku XX wieku umieszczał różnorodne przeszkody swojego pomysłu na nietypowych elementach znajdujących się na pokładach statków. W ten sposób trenował większość żołnierzy.

Z czasem ta metoda stała się standardem treningu wychowania fizycznego dla francuskiego wojska.
Podczas II wojny światowej, tory linowe były wykorzystywane jako przeszkody dla poprawy sprawności fizycznej także brytyjskiego wojska.


Dzisiaj parki linowe są ogólnie dostępne, nawet dla dzieci od 3 roku życia. dziecko w parku linowymWynalazek, który kiedyś był dedykowany tylko dla panów, jest dziś sposobem na aktywny wypoczynek dla całej rodziny.
Z czasem dodano nowe atrakcje, przeszkody, podnoszono poprzeczki i zaczęto stosować system asekuracyjny, oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Oprócz tego, trasy o różnym stopniu trudności pozwalają na dobranie ich stosownie do kondycji i umiejętności osób korzystających z tej formy rekreacji.

W 2005 roku w naszym kraju powstały pierwsze cztery parki linowe. Według statystyk z 2017 roku, na terenie naszego kraju było już 240 tego typu obiektów  

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj