REKLAMY

Urządzenie służące do sterowania na odległość sprzętem elektronicznym.

Pewnie trudno Ci teraz w to uwierzyć, ale kiedyś, żeby np. zmienić kanał w telewizorze,  pogłośnić czy rozjaśnić obraz, trzeba było podejść do odbiornika... i przy pomocy przełączników uzyskać żądany efekt... 

Pierwsze urządzenie, które pozwalało na "zdalne sterowanie" telewizorem powstało w 1950 roku w Stanach Zjednoczonych.

Wyprodukowała je firma Zenith Electronics i nazwała żartobliwie Lazy Bones - Leniuszek. Ten pierwszy pilot telewizyjny - który opracowali Robert Adler i Eugene Polley - podłączany był do odbiornika za pomocą pięciometrowego kabla, a kanały zmieniał elektryczny silniczek. Niestety kabel uniemożliwiał sprawne poruszanie się po mieszkaniu, domownicy potykali się o niego, co czasem powodowało niezamierzoną zmianę, lub wręcz wyłączenie programu.

REKLAMY

pilot FlashmaticPięć lat później pojawił się na rynku pierwszy bezprzewodowy pilot (autorstwa inżyniera konstruktora Eugene’a Polleya) o nazwie Flashmatic. Trzeba było za niego zapłacić około 1/3 ceny samego telewizora. Pilot działał na zasadzie latarki, którą trzeba było wycelować w jedną z czterech fotokomórek w rogach ekranu. Dwie z nich pozwalały na zmianę programu, a druga para regulowała głośność telewizora. Flashmatic z kolei sprawiał kłopot użytkownikom, którzy nie potrafili zapamiętać, który róg do czego służy. Istniały też przypadki, że kanały zmieniały się same w nasłonecznionych mieszkaniach.

Wtelewizor z pilotem Adlera 1956 roku pojawiła się kolejna wersja pilota - Zenith Space Command Remote Control, którą opracował doktor Robert Adler. Ten pilot potrafił już zmieniać kanały przy pomocy sygnałów ultradźwiękowych, i właściwie tylko jedno różniło go od dzisiejszych urządzeń - był wielkości tekturowego pudełka na buty… Niestety, tranzystory nie były wówczas tak wszechobecne jak dzisiaj, to jeszcze była epoka lamp próżniowych.
Wraz z rozwojem technologii zmieniał się wygląd i zakres funkcji pilotów. Dumonta wyposażono w tarczę obrotową jak w ówczesnych telefonach, natomiast Emerson miał głośnik.

Upowszechnienie tranzystorów, a później układów scalonych sprawiło, że piloty stawały się coraz powszechniejsze. Początkowo koszt pilota wynosił około 30 procent ceny telewizora. W krajach Europy Zachodniej w latach siedemdziesiątych, tylko co dziesiątą rodzinę stać było na telewizor z pilotem. Dopiero w latach osiemdziesiątych, kiedy zaczęły tanieć układy scalone, zminimalizowano koszty pilotów.

reklama pilota Flash-maticW latach 80-tych pojawiły się piloty na podczerwień. W roku 1987 Steve Woźniak skonstruował pilota Core - był to pierwszy tzw, pilot uniwersalny.
Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest dioda LED, a i funkcjonalność pilotów znacznie wzrosła - obsługują teraz sprzęt RTV, sterują oświetleniem, maszynami, robotami i wieloma innymi urządzeniami.

W latach 90-tych XX wieku opatentowano interaktywne urządzenia do zdalnej obsługi telewizora.

REKLAMY

Pierwsze piloty w Polsce - jeszcze kablowe, umożliwiające regulację głośności, jasności i kontrastu pojawiły się w latach 60-tych, jako wyposażenie telewizorów Aladyn produkowanych przez zakłady Diora.
Takie piloty, jakie znamy dzisiaj, zaczęły pojawiać się w domach dopiero w 1990 roku.
W okresie PRL-u, nawet jeśli ktoś już kupił telewizor z pilotem, to i tak miał do wyboru tylko dwa programy 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj