REKLAMY
piramida

Jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, które wyróżnili Grecy.

Została wybudowana na południe od Kairu, 7 kilometrów od wsi Giza, na rozkaz egipskiego faraona Cheopsa i jest zarazem najstarszym, oraz jedynym dobrze zachowanym cudem świata.

Głównym architektem Wielkiej Piramidy był Hemon (Hemiunu) i jego pomocnik Anchhaf. Piramida ma ponad 137 metrów wysokości (50 pięter) - pierwotnie było to 146,58 metra, a jej podstawa jest prawie idealnym kwadratem o boku około 230 metrów.

W dodatku piramida jest  zorientowana według stron świata wskazywanych przez kompas (boki zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód).

REKLAMY

piramidyPiramida była zbudowana z 2,3 milionów bloków wapiennych (o wadze od 2,5 do 15 ton każdy - ogółem jej ciężar to prawie 6 i pół miliona ton), bez udziału nowoczesnych maszyn, tylko za pomocą dźwigni, ramp, sani ciągniętych przez ludzi i zwierzęta.

Aż trudno w to uwierzyć!

Jej budowa trwała blisko 30 lat - ukończono ją w 2580 roku p.n.e. Według greckiego pisarza Herodota, przy jej budowie trudziło się 100 000 pracowników. Każdemu pracownikowi zapewniano nocleg, odzież, wyżywienie i małą zapłatę. Tylko na rzodkiew, cebulę i czosnek (dodatki do jedzenia) wydano ponoć 1600 talentów, co odpowiada 7 milionom dolarów.

Wewnątrz tej budowli znajdują się trzy komory położone na różnych poziomach i rozgałęziony system korytarzy. 47-metrowy pasaż i wielka galeria łączą kryptę królowej z kryptą faraona, wyłożoną w całości granitem, długą na 10,5 metra, szeroką na 5,30 i wysoką na 5,80 metra. W krypcie znajduje się pusty sarkofag. Całość jest wyłożona granitem.

Przez 3500 lat nikt nie wszedł do piramidy, ponieważ Egipcjanie bali się klątwy. Pierwszy wtargnął do piramidy Abd Allah al-Ma-mun, syn Haruna Raszida.wejście do piramidy W jej wnętrzu przebywał też m.in. Napoleon Bonaparte w roku 1798 

Na temat piramidy, jej powstania, wymiarów i znaczenia powstało wiele teorii. 


Zobacz film o piramidzie:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj