REKLAMY
poczta elektroniczna

Przodka dzisiejszego e-maila wymyślili już w roku 1965: Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman.

Na początku usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera a adres poczty elektronicznej jeszcze nie istniał. 

Pierwszy program, pozwalający na wysyłanie elektronicznych listów został przygotowany w roku 1971 w Cambridge.

REKLAMY

Jego autorem był amerykański inżynier i programista Ray Tomlinson, pracownik techniczny firmy doradczej BNN, praca ta zajęła mu trzy tygodnie, a sam Internet był wówczas jeszcze w powijakach.
Ray TomlinsonWprawdzie podłączonych do prekursora Internetu - sieci ARPA - było zaledwie 30 użytkowników, jednak specjaliści, głównie naukowcy, przyjęli z zachwytem nową formę pisania listów.

Już dwa lata później e-maile stanowiły trzy czwarte wszystkich danych wysyłanych w Sieci. Tomlinson wynalazł też znak @.
Poszukując symbolu rozdzielającego w adresie e-mailowym nazwy użytkownika i serwera, natknął się na klawiaturze komputera na "małpkę" oznaczającą angielskie słowo at, czyli przy.
 Tomlinson wykorzystał ów znaczek i uczynił go najczęściej używanym symbolem w erze komputerów. Sam jednak nie zarobił ani centa na opłatach licencyjnych.

Tomlinson nie pamięta już dzisiaj dokładnie treści pierwszego e-maila: "Było to coś jak QWERTYUIOP". Tak wygląda najwyższy rząd liter klawiatury komputera 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj