REKLAMY
poligraf

Urządzenie służące do tworzenia kopii w trakcie pisania.

Zanim nastała era komputerów, gdzie kopiowanie dokumentu sprowadza się zaledwie do kilku kliknięć, ludzie którzy potrzebowali kopii jakiegoś dokumentu, musieli go po prostu przepisać jeszcze raz, lub zlecić to komuś innemu.

Pół biedy, kiedy chodziło o jeden dokument co jakiś czas... Ale co zrobić, kiedy tych dokumentów było np. kilkadziesiąt dziennie?

Chyba pierwszym na świecie urządzeniem, które służyło do kopiowania tekstu lub ilustracji, jednocześnie z tworzeniem oryginału za pomocą pióra i atramentu był poligraf.  
próba pisania na poligrafie

REKLAMY

Wymyślił je i opatentował w roku 1803 syn zegarmistrza, Anglik John Isaac Hawkins, ten sam, który skonstruował około roku 1800 pierwsze pianino.
W Stanach Zjednoczonych pierwszy egzemplarz poligrafu został wyprodukowany przez Charlesa Willson Peale.

Zasada działania poligrafu była bardzo prosta. Użytkownik trzyma w dłoni jedno z piór i pisze nim na papierze, natomiast drugie pióro (sprzężone z pierwszym), odtwarza wiernie ruchy i "samo" pisze na położonej obok drugiej kartce.

Od roku 1804 aż do swojej śmierci, bardzo chętnie używał poligrafu prezydent USA Thomas Jefferson, który mówił o nim, że jest to najlepszy wynalazek obecnego wieku. Nie dosyć, że używał (posiadał kilka wersji urządzenia), to jeszcze przyczynił się do jego udoskonalenia.

Mechanizmy tego rodzaju są ogólnie znane jako pantograf - proste urządzenia do kopiowania 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj