REKLAMY

Uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.

Przepływ ładunku elektrycznego, czyli prąd elektryczny, zaobserwował po raz pierwszy około 1663 roku, niemiecki uczony Otto von Guericke. Zauważył on, że ciało obojętne połączone struną metalową z ciałem naładowanym, zyskuje ładunek elektryczny.

Badania S. Graya doprowadziły w 1734 roku do stwierdzenia, że najlepszymi (spośród wówczas znanych) przewodnikami elektryczności są metale. Sam prąd elektryczny jako zjawisko nie był jednak w tych czasach badany.


REKLAMY

Generatory elektrostatyczne pozwalały wprawdzie wytwarzać stosunkowo wysokie napięcie, jednakże prądy jakie uzyskiwano, były niezwykle słabe i krótkotrwałe.

Przełomowe znaczenie dla badań, miało wynalezienie ogniwa galwanicznego przez włoskiego fizyka Alessandro Volta w 1800 roku. Uczony ten zbudował też pierwszą baterię takich ogniw, nazwaną stosem Volty.

Doświadczenia z prądem elektrycznym doprowadziły wkrótce do odkrycia zjawiska indukcji elektromagnetycznej (Faraday - 1831 rok), co z kolei podsunęło pomysł wynalazku prądnicy.

Pierwszą prądnicę wirującą prądu zmiennego, skonstruował już w 1832 roku Francuz Hippolyte Pixii.
W 1866 roku inżynier niemiecki Werner Siemens wynalazł prądnicę samowzbudną tzw. dynamomaszynę, a w 1870 roku pracujący w Paryżu Belg Zénobe Gramme zbudował pierwszą prądnicę prądu stałego, tzw. dynamo.


Chociaż prąd elektryczny pod koniec XIX wieku był już dość szeroko wykorzystywany, to nie myślano jeszcze o upowszechnieniu energii elektrycznej na skalę masową. Potrzebę dostarczania prądu elektrycznego większej liczbie odbiorców stworzył wynalazek praktycznej żarówki elektrycznej. Jej wynalazca Thomas A. Edison, był zarazem założycielem pierwszej publicznej elektrowni zbudowanej w Nowym Jorku w USA.
Uruchomiona przez niego w 1882 roku elektrownia, miała 6 prądnic prądu stałego, z których każda poruszana była silnikiem parowym o mocy 125 KM. Ta pierwsza elektrownia miejska zasilała prądem o napięciu 110 V sieć elektryczną, do której włączono 7200 żarówek.

REKLAMY

Pierwsza duża elektrownia prądu zmiennego powstała w 1885 roku w Depford pod Londynem.
W 1891 roku zbudowano pierwszą elektrownię wodną w pobliżu Portland w stanie Oregon (St. Zjednoczone).
Pierwsza elektrownia atomowa została uruchomiona w 1954 roku w Obnińsku koło Kaługi (ZSRR) 


Ciekawostki:
Prąd elektryczny biegnie z prędkością około 300 tysięcy kilometrów na sekundę w próżni, natomiast w przewodach prędkość ta jest około połowę mniejsza. Impuls elektryczny może więc w ciągu jednej sekundy obiec kulę ziemską dokoła cztery razy.

Pamiętaj, że "zabawa" z prądem jest zawsze niebezpieczna; tzw. bezpieczne napięcie dla człowieka wynosi 24 volt! W gniazdku jest prąd o napięciu prawie dziesięciokrotnie wyższym!

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj