REKLAMY
ruletka

Ruletka to rodzaj gry hazardowej.

Mówi się, że początki ruletki odnajdywane są już w starożytności.

Legendy sięgają aż po starożytny Rzym. Jedna z nich głosi, że rzymscy żołnierze w wolnym czasie między wyprawami przewracali swoje wozy na bok i grali w ruletkę na jednym z kół.

W pierwotną wersję ruletki grali już starożytni Grecy. Inna legenda głosi, że grę w ruletkę wymyślili Chińczycy.
Fakty historyczne wskazują jednak na to, że twórcą ruletki był francuski matematyk Blaise Pascal. To on w roku 1645 opracował koło z 36 liczbami na jego obwodzie, i nazwał roulette, co oznacza małe koło, które miało mu posłużyć podczas opracowania podstaw rachunku prawdopodobieństwa. Mechanizm ruletki usiłował wykorzystać do modelowania pojęć przeciwstawnych, takich jak dobro i zło, życie i śmierć, współczesny Pascalowi, Antoine Chevalier de Méré.


REKLAMY

Dopiero w latach późniejszych zaczęto wykorzystywać to koło do gry, którą nazwano po prostu ruletką. Za czasów Ludwika XVI ruletka spełniała funkcję zabawy dworskiej, a jej popularność rosła w bardzo szybkim tempie - wprowadzono ją do ekskluzywnych klubów Paryża: Palais Royal i Palais Frascati. W końcu zaczęło w nią grać również mieszczaństwo.

W roku 1842, kolejny francuski uczony Louis Blanc wraz ze swoim bratem Francisem, dopracowali i ulepszyli koło, dodając do niego jedno zero. Oni również otworzyli pierwsze kasyno w Monako. Od tego momentu ruletka stała się maszynką do robienia pieniędzy przez kasyna. Z roku na rok stawała się coraz bardziej słynna i popularna na całym świecie, aż stała się królową wszystkich kasyn. Kiedy jednak zaczęło dochodzić do tego, że dygnitarze trwonili swoje rodzinne majątki obstawiając ogromne zakłady, na wielu europejskich dworach ruletka została zakazana.

ruletka w kasynieKiedy nowinka trafiła do Stanów Zjednoczonych, zmodyfikowano ją raz jeszcze - dołożono kolejne zero do koła ruletki, co jeszcze podniosło zyski kasyn gier.
Dziś nie ma kasyna na świecie bez ruletki, również w Internecie, gdzie obecnie mamy mnóstwo tak zwanych kasyn internetowych, jedną z popularniejszych gier hazardowych jest właśnie ruletka.

Pomimo, że (jak już wspomniałem) ruletka jest świetnym sposobem na przysporzenie majątku właścicielom kasyn, to jednak w jej historii znalazło się kilku takich graczy, którzy albo mieli nieprawdopodobne szczęście, albo potrafili dostrzec pewne regularności w wynikach ruletki.
Jednym z nich był Ashley Revell, który w kasynie w Las Vegas postawił cały swój majątek wartości 135,000$ na kolor czerwony i wygrał.
Innym graczem, który rozbił bank w Monte Carlo, był Joseph Jagger. Również w Monte Carlo ogromne szczęście (?) miał Tomas Garcia, który oprócz tego wygrywał ogromne sumy pieniędzy w kasynach w Hamburgu oraz Baden-Baden. On również do tej pory jest wielką zagadką. Czy to możliwe aby szczęście dopisywało tyle razy z rzędu?

Ciekawostka:
Suma liczb na kole do ruletki wynosi 666, dlatego też bardzo często uważana jest ona za szatańską grę. 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj