REKLAMY
rożki do lodów

Jadalny, uformowany w stożek wafel, w którym podawane są lody.

Rzecz niby prosta, a na odkrycie czekała ponad cztery tysiące lat, licząc od pojawienia się lodów. Przez całe stulecia lody podawano i sprzedawano w kubkach, miseczkach, talerzykach i w papierkach. Tak było do 1904 roku, kiedy to w St. Louis zorganizowano wielką Wystawę Światową z okazji stulecia zakupu Luizjany od Francuzów.

Na wystawie zorganizowanej z ogromnym rozmachem, pojawili się wystawcy z 62 krajów świata i z 43 amerykańskich stanów (na 45 wchodzących wówczas w skład USA). Przez całe lato przez wystawę przewinęło się aż 20 milionów zwiedzających, którzy podziwiali takie wynalazki jak radiofon zwany bezprzewodowym telefonem, pierwowzór faksu - teleautograf, inkubator dla noworodków, zdjęcia rentgenowskie, czy elektryczny tramwaj.
Wielką popularnością cieszyła się wystawa ponad 140 automobilów - parowych, elektrycznych i benzynowych...


REKLAMY

dziewczynka z lodem w rożkuA że upał był spory, to ogromną popularnością wśród zwiedzających cieszyły się lody. Jednym ze sprzedawców lodów był pochodzący z Francji Arnold Fornachou. Wkrótce okazało się, że owszem lody jeszcze są, ale nie ich już w czym podawać. I tutaj z pomocą przyszedł mu sąsiadujący z jego stoiskiem syryjski piekarz Ernest Hamwi, który handlował waflami.

Istnieją dwie wersje dalszych wydarzeń. Wg pierwszej Francuz - gdy zabrakło kartoników do lodów - miał pożyczyć od sąsiada płaski arkusz wafla i uformować go na kształt kubka. Według drugiej wersji Hamwi miał sam wpaść na ten pomysł i zaproponować sąsiadowi spółkę, do której wniósł swoje wafle zwinięte w trąbkę. Tak czy owak – jadalne opakowanie do lodów zrobiło furorę.

chłopiec z naręczem lodówFaktem pozostaje jednak, że to dzięki Wystawie Światowej w St. Louis w 1904 roku rożki podbiły Amerykę, a następnie cały świat.

Zresztą więcej popularnych dziś dań zawdzięcza tej wystawie swój sukces. To w St. Louis cała Ameryka poznała hamburgery, hot dogi, musztardę, watę cukrową, dmuchane płatki zbożowe, masło orzechowe i wiele innych  

Więcej przeczytasz: http://www.logo24.pl/Logo24/7,154809,25067962,lody-w-wafelku-historia-jednego-przedmiotu.html

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj