REKLAMY
ręczniki

Wyrób z materiału chłonącego wodę, służący przede wszystkim do wycierania ciała po umyciu.

Czasem znajduje też zastosowanie także do np. doraźnego okrycia po wyjściu z wody. Pierwsze ręczniki były używane w Turcji już w starożytności, podczas ceremonialnej kąpieli panny młodej przed ślubem i innymi ważnymi wydarzeniami w jej późniejszym życiu.
Wyrabiano je najczęściej z bawełny lub lnu, niekiedy nawet z jedwabiu.

REKLAMY

Po tym, jak Turcy przejęli tradycję publicznych łaźni z Imperium Rzymskiego, okazało się, że łaźnia jest świetnym miejscem w którym można było odpocząć, spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, oraz świętować ważne wydarzenia życiowe, takie jak wesela, czy urodziny... Oprócz tego - po rozpowszechnieniu się islamu w Azji Mniejszej - łaźnia (hammam) stała się miejscem, w którym muzułmanie zgodnie z wytycznymi proroka Mahometa, dokonywali przede wszystkim rytualnych ablucji przed modlitwą.

No, a do tego potrzebowano ręczników - mężczyźni nosili je owinięte wokół talii, podczas gdy kobiety zakrywały nimi również piersi.
Bo ręcznik (pesthamal - tkany ręcznie na krosnach) nie tylko służył do wycierania się po kąpieli, ale przede wszystkim był kąpielową garderobą. Z tego powodu, ręczniki używane w łaźni były większe od innych ręczników.

Początkowo były wąskie, z biegiem lat tkano je coraz szersze, bo w swoim założeniu miały też służyć do przykrywania całego ciała.

Ręczniki podobne do tych których używamy dziś, zostały opracowane w tureckim mieście Bursa w XVIII wieku.

klasyczny ręcznik tureckiDo początku XIX wieku, czyli do chwili kiedy przemysł tekstylny został zmechanizowany, ręcznik kąpielowy był stosunkowo drogi, a jego produkcja czasochłonna.
Wraz z rozpoczęciem jego masowej produkcji stał się tańszy i bardziej dostępny, a oferowane na rynku ręczniki stały się bardziej różnorodne.

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku bardziej miękka i chłonna tkanina frotte zastąpiła zwykły ręcznik lniany, ale sposób produkcji nie zmienił się znacząco od tamtych czasów.

Rodzaje ręczników:
1. Ręcznik papierowy
2. Ręcznik kąpielowy
4. Ręcznik plażowy
5. Ręcznik obrzędowy

Podstawowym materiałem, z którego produkowane są ręczniki jest bawełna. Na rynku dostępne są też szybkoschnące ręczniki z tkanin syntetycznych  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj