REKLAMY
snowboard

Sport zimowy, polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej.

Zastąpienie nart jedną deską, to pomysł wcale nie tak nowy, jakby się wydawało.

Już w latach 20-tych XX wieku, amerykańscy chłopcy zjeżdżali z ośnieżonych pagórków na kawałkach sklejki, lub złączonych ze sobą klepkach po starych beczkach.

Trudno jednoznacznie wskazać, kto wpadł na pomysł stworzenia snowboardu, ale za jego ojczyznę uważane są Stany Zjednoczone, a za jednego z ojców uznaje się M.J. "Jack" Burchetta, który już około 1929 roku rozpoczął eksperymenty z deską wykonaną ze sklejki i przymocowaną do nogi za pomocą sznurka od bielizny i rzemieni.

REKLAMY

pierwsze deski snowboardowe30 lat później Sherman Poppen – inżynier chemii z Muskegon (USA), chcąc uatrakcyjnić córce zjazdy z pobliskiej górki, połączył dwie narty, a do ich czubka przymocował linkę ułatwiającą sterowanie. Pojazd wzbudził tak duże zainteresowanie, że Poppen postanowił na nim zrobić interes. Swój wynalazek nazwał Snurfer, i w 1965 roku sprzedał firmie Brunswick Corp. licencję na jego produkcję.
Już rok później łączna sprzedaż Snurfera przekroczyła pół miliona sztuk.


deska SnurferPrzez kolejne lata snowboard ulegał znaczącym modyfikacjom. Drewniana konstrukcja została zastąpiona znacznie bardziej wytrzymałym tworzywem sztucznym, a metalowe brzegi sprawiły, że nie trzeba już szukać miękkiego puchu, ale można szusować również po nartostradach.
Wprowadzenie wiązań typu highback pozwoliło na większą kontrolę, wykonywanie ewolucji i jazdę na krawędziach, zaś zaokrąglenie deski z tyłu umożliwia płynne zwroty.

Mimo rosnącej grupy fanów snowboardingu, większość amerykańskich kurortów w latach 80-tych XX wieku wprowadziła całkowity zakaz uprawiania tego sportu na narciarskich trasach. Sytuacja zmieniła się w latach 90-tych.


Dzisiaj wynalazek nie tylko opanował wszystkie ośnieżone stoki świata (łącznie z Mount Everestem), ale także, w postaci nowych dyscyplin, wpisał się w kalendarz igrzysk olimpijskich. Konkurencje: slalom gigant i half-pipe od 1998 roku zostały wprowadzone do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich  


Poniżej zobaczyć możesz 10 tricków na snowboardzie:

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj