REKLAMY
sprzączka

Sprzączka to element paska, służący do spinania jego obu końców ze sobą.

Początki używania tego drobiazgu giną w mrokach dziejów. Na pewno była używana w średniowieczu, a może nawet wcześniej...

Współczesną formę sprzączki wymyślił prawdopodobnie jakiś anonimowy marynarz brytyjskiej floty.

REKLAMY

W XIX wieku marynarskie spodnie były wiązane sznurem, jednak to rozwiązanie w wilgotnych i zimnych warunkach zupełnie się nie sprawdzało - zgrabiałymi dłońmi trudno jest wiązać troczki, które w dodatku słabo podtrzymują nasiąknięte wodą ubranie.
Pomysł przymocowania sprzączki do skórzanego pasa i podtrzymywania w ten sposób spodni przyjął się, ponieważ klamerkę łatwo jest zapiąć nawet na mrozie.średniowieczna sprzączka

Najprostszą formą są dwa oczka z drutu w kształcie litery D, przyszyte do jednego końca pasa - drugi koniec pasa przewleka się przez te oczka tak, że rozciągnięcie spiętego pasa powoduje zaciśnięcie się pasa na oczkach i przypadkowe rozwiązanie się tak wykonanego zapięcia staje się niemożliwe.


Najczęściej używa się sprzączki (jak na ilustracjach) w postaci przyszytego na stałe do początku paska prostokątnego kawałka drutu z umocowaną na nim drucianą szpilą, którą wkłada sięsprzączka przy pasku w otworki przebite w drugiej części pasa, w jego końcowym odcinku. Czasem sprzączka może być zaopatrzona w więcej niż jedną szpilę.

Jeśli sprzączka jest elementem pasa, stanowiącego część ubrania, to często wykonana bywa w mniej lub bardziej ozdobnej formie, a czasami jej konstrukcja jest całkiem odmienna, niż opisane powyżej.
Sprzączki ozdobne często nazywane są klamrami 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj