REKLAMY
nowoczesne schody

Zazwyczaj element budynku, umożliwiający komunikację między różnymi poziomami.

Znano je już od najstarszych czasów. W starożytności i średniowieczu miały zastosowanie czysto praktyczne i służyły ludziom w domach, lub czasem jako ułatwienie przy pokonywaniu różnic poziomów przy ukształtowaniu terenu.

REKLAMY

Pierwsze schody wykuwano w kamieniu, z czasem, wykorzystując wynalezione elementy i techniki konstrukcyjne zaczęto do ich budowy stosować drewno, metal, a później jeszcze beton. Najstarsze schody na świecie odkryto w kopalni soli w Hallstatt w Austrii. Były wykonane z drewna i mają mniej więcej siedem tysięcy lat. Wokół nich znaleziono przedmioty z epoki żelaza.

schody kręcone wewnątrz budynkuPoczątkowo schody pełniły jedynie funkcję użytkową, ale już w epoce renesansu schody stały się prawdziwą ozdobą budynków do których prowadziły - stanowiły element architektoniczny zdobiący i podkreślający rangę obiektu.

Schody ozdabiały (i nadal zdobią) pałace, teatry, oraz gmachy użyteczności publicznej.

Dzisiejsze możliwości ich wykonania są niemal nieograniczone. Odmianą (niewątpliwie bardzo wygodną) schodów. są schody ruchome 


Ciekawostki:
11674 stopnie - długie te schody Za najdłuższe schody świata uważa się te, które prowadzą na szwajcarski szczyt Niesen. Mają 11 674 stopnie i wznoszą się na wysokość 2 tysięcy metrów. Niestety, ludzie są na nie wpuszczani jedynie raz do roku, z okazji organizowanego po nich biegu.
strome schody Haʻikū Interesujące są również schody hawajskie "Ha'iku", które liczą 3922 stopnie i wiodą szczytami - może stąd ich nazwa: schody do nieba...

 

schody-g1
schody-g2
schody-g3
schody-g4
schody-g5
schody-g6
schody-g7
schody-g8
schody-g9
schody-g10
schody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj