REKLAMY
suszarka z 2 połowy XX wieku

Urządzenie elektryczne, służące do suszenia włosów.

Najczęściej ma rozmiary pozwalające na trzymanie jej w ręce; większe suszarki, stojące, używane są głównie w zakładach fryzjerskich.
Prototyp suszarki opracował polski inżynier Michał Doliwo-Dobrowolski - główny inżynier zatrudniony w niemieckim koncernie elektrotechnicznym AEG, w roku 1899. Stało się to po uprzednim opracowaniu przez niego silnika, który można było instalować w przenośnych urządzeniach. Nazwał swoje dzieło Fön, co oznacza ciepły, górski wiatr.


REKLAMY

Ich produkcję rozpoczęto w zakładach AEG w Norymberdze.

suszarki z lat 20-tych XX wiekuPierwsze skutecznie działające suszarki do włosów powstały w roku 1920. Wyprodukowała je firma Racine Universal Motor Company i fabryka w Hamilton Beach - były to modele o nazwie Race i Cyclone.
Były ciężkie, bo ważyły prawie 2 kilogramy i nieporęczne - były po prostu skrzynkami ustawionymi na stole.
Dzisiaj suszarki ważą nawet poniżej 30 dkg.
Pierwsze modele przegrzewały się i paliły. Dlatego bez przerwy ulepszano pierwotną konstrukcję.

suszarka z kapturemW roku 1951 pojawiły się suszarki wyposażone w elastyczny wąż połączony z plastikowym kapturem - czepkiem zakładanym na głowę.

Każda suszarka posiada spiralę grzejną, turbinkę napędzaną przez silnik służącą do wydmuchiwania ogrzanego powietrza, termostat który czuwa nad temperaturą ogrzewanego powietrza, oraz dwustopniowy przełącznik.  
W suszarkach zastosowano silnik uniwersalny, silnik elektryczny szeregowy komutatorowy 1-fazowy dostosowany do zasilania zarówno prądem przemiennym, jak i prądem stałym; stosowanym m.in. w sprzęcie używanym w domu.
Niektóre z suszarek posiadają dodatkowe elementy np. dyfuzor 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj