REKLAMY
styropian biały i szary

Jeden z najbardziej praktycznych i pożądanych materiałów termoizolacyjnych.

Historia tego tworzywa sztucznego zaczęła się w momencie, kiedy naukowcy z przedsiębiorstwa Badische Anilin & Soda-Fabrik (BASF) w roku 1930 opracowali sposób przemysłowej produkcji polistyrenu.

Dwadzieścia lat później, ta sama firma BASF z siedzibą w Niemczech wynalazła styropian, czyli porowate tworzywo, otrzymane poprzez spienienie litych granulek polistyrenu, zawierających rozpuszczoną substancję gazotwórczą lub pianotwórczą.


REKLAMY

Obecnie styropian znajduje zastosowanie praktycznie niemal w każdym obszarze ludzkiej działalności.
kawałki styropianuUżywa się go do produkcji jednorazowych tacek, talerzy, kubków i opakowań na podgrzane lub schłodzone artykuły spożywcze.

Używany jest również do termoizolacji w postaci płyt lub luźnych granulek wtłaczanych w wolne przestrzenie ścian budowli. Innym zastosowaniem są materiały opakowaniowe w postaci dopasowanych do rozmiarów wrażliwego na uderzenia przedmiotu kształtek styropianowych.

Wytwarza się z niego także elementy dekoracyjne.

Trzeba jednak pamiętać, że styropian jest odporny na działanie temperatur, które nie przekraczają 80 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury następuje mięknięcie i topienie się materiału  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj