REKLAMY
scrabble

Gra Scrabble (układanka słowna), została wymyślona w czasach Wielkiego Kryzysu, w roku 1930 lub 1931.

Autorem był bezrobotny amerykański architekt z miasteczka Poughkeepsie w stanie Nowy Jork, Alfred Mosher Butts.

Aż do roku 1948, gra pozostawała znana tylko przyjaciołom i znajomym twórcy. Jej pierwowzór nazywał się Lexico i początkowo grało się bez planszy - tak, że ilość punktów zależała od długości słowa. Tylko niektóre litery (rzadziej występujące), dawały dodatkowe punkty.

REKLAMY

Początki światowego sukcesu Scrabble należy datować na rok 1952, kiedy to gra trafiła do sieci supermarketów, a sprzedaż skoczyła z kilkunastu do kilkuset kompletów dziennie. W ciągu roku sprzedano milion zestawów.

Od tego momentu gra rozpoczęła systematyczny podbój świata, najskuteczniejszy w Wielkiej Brytanii i Francji (gdzie tę grę najbardziej lubi 42% osób, podczas gdy na przykład szachy - 12,5%). We Francji jest blisko 10 tysięcy graczy skupionych w prawie 700 klubach zrzeszonych w tamtejszej federacji. W Wielkiej Brytanii kluby dzielą się na "dorosłe" i szkolne, a w sumie jest ich ponad 600!

W Polsce gry oparte na zasadach Scrabble pojawiły się na przełomie lat 70-tych i 80-tych.
Obecny zestaw liter, składa się ze 100 płytek i nie zawiera liter: "q", "v", ani "x".
O popularności gry niech świadczy sprzedanych do tej pory ponad 100 milionów zestawów w 29 różnych wersjach językowych, aż w 121 krajach na całym świecie 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj