REKLAMY
sejsmograf

Urządzenie do wykrywania i rejestracji drgań skorupy ziemskiej.

Pierwszy znany sejsmograf wykonano w Chinach, w roku 132 n.e.

Miało to miejsce za czasów panowania dynastii Han, a jego twórcą był znakomity matematyk, astronom i geograf chiński Czang Heng (Zhang Heng).

To pomysłowe (i bardzo czułe) urządzenie miało około 2,5 metra wysokości i składało się z dzbana mającego na obwodzie osiem smoczych głów z brązu.
W pysku każdego smoka znajdowała się mała żelazna kulka balansująca pomiędzy zębami.

REKLAMY

Wewnątrz dzbana huśtało się długie wahadło z metalu. Pod każdym smokiem była ropucha, z otwartymi ustami. Kiedy zdarzyło się trzęsienie ziemi, wahadło huśtało się w tym kierunku i uruchamiając system dźwigni otwierało pysk smoka od wewnątrz. To z kolei powodowało wypadnięcie kulki do ust ropuchy. Pozycja żaby, do której kulka wpadała, wskazywała kierunek trzęsienia ziemi. Przy braku innej dostępnej komunikacji była to istotna wskazówka, gdzie ma dotrzeć pomoc dla ofiar trzęsienia.

Ozasada działania sejsmografuObecne sejsmografy dokonują pomiaru ruchu pionowego i poziomego i są oparte na przyrządzie z roku 1880 brytyjskiego uczonego Johna Milne'a.

W obydwu przypadkach wykorzystywane jest zjawisko bezwładności dużej masy, która, będąc przymocowana do ramy sztywno połączonej z fundamentem podlegającym drganiom sejsmicznym, wychyla się. Masa ta zawieszona jest na sprężynie lub na wahadle i połączona z piórkiem rejestrującym drgania na obracającym się bębnie 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj