REKLAMY
egipska szczotka

Przyrząd do pielęgnacji włosów - modelowania oraz czesania.

Szczotka zbudowana jest z uchwytu, oraz z elementu czeszącego (z twardego włosia, lub tworzywa sztucznego).

Historia tego prostego przedmiotu sięga czasów starożytnych. Prawdopodobnie przodkiem szczotek były pędzle, a tych człowiek używa już co najmniej od 5 000 lat.

Już w starożytnym Egipcie używano szczotek i grzebieni. Wprawdzie, ze względu na klimat, bogate panie często goliły głowę i używały peruk, ale te również trzeba było długo modelować.


REKLAMY

W okresie Cesarstwa Rzymskiego na głowach ówczesnych modniś pojawiły się ogromne i skomplikowane konstrukcje typu: ptasie gniazdo lub gniazdo os, składające się z ogromnej ilości loków, które niewolnice układały przez wiele godzin.

popiersie Julii Domnypopiersie Julii Titi

 

Popiersia Julii Titi, córki cesarza Tytusa, czy Julii Domny, żony cesarza Septymiusza Sewera dają wyobrażenie jak długi i skomplikowany musiał być kiedyś proces układania fryzur.

cesarzowa Austrii - Sisi

Dwie, trzy godziny dziennie, poświęcić musiała fryzjerka Fanny Feifalik do uczesania Elżbiety cesarzowej Austrii królowej Węgier (Sissi).
Żeby uczesać jej włosy sięgające ziemi, ważące nawet do 5 kilogramów, trzeba było użyć całego arsenału szczotek.


Produkcję szczotek na szerszą skalę zapoczątkował w 1777 roku William Kent, który otworzył w Anglii manufakturę, produkującą swoje wyroby do dziś (również dla dworu królewskiego).
W 1898 roku, Amerykanka Lyda D. Newman opatentowała szczotkę z powietrzną komorą wentylacyjną.

W 1906 roku, w USA, Alfred Alfred Fuller utworzył firmę produkującą szczotki, która z czasem stała się gigantem, zatrudniając prawie 20 000 osób. Funkcjonalność swoich wyrobów osiągnął, opierając się przede wszystkim na opinii klientów do których kierował swoją ofertę.
Oprócz dożywotniej gwarancji na swoje wyroby, Fuller wprowadził wyjątkowo skuteczny system sprzedaży.
domokrążca z 1950 roku ze szczotkamiJego przedstawiciele handlowi przemierzali Stany Zjednoczone, pukając niemal do każdego domu.
Po wielu przekształceniach marka nadal istnieje, ale nie jest już taką potęgą, gdyż światowy rynek szczotek należy do Chińczyków.

Dzisiejsze szczotki do włosów mogą być okrągłe lub płaskie. Okrągłe są używane głównie do modelowania oraz optycznego zwiększania objętości włosów. Szczotki płaskie służą głównie do rozczesywania włosów, oraz masażu skóry  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj