REKLAMY
różnokolorowe szelki

Obecnie raczej rzadko stosowany dodatek w modzie męskiej.

Są to paski z elastycznej tkaniny, zakładane na ramiona, w celu podtrzymywania spodni.

Współczesne szelki mocowane są do spodni za pomocą tzw. żabek, choć nadal spotykane są zapięcia guzikowe.

Tylna część szelek przyjmuje zazwyczaj kształt zbliżony do litery Y bądź X. Ze względu z kolei na sposób mocowania do spodni, dzielą się na szelki klasyczne - zapinane do spodni za pomocą guzików, oraz tzw. współczesne, gdzie podstawowym zapięciem są metalowo-plastikowe żabki.

Ich największym konkurentem jest oczywiście pasek do spodni - i tutaj, szczególnie w przypadku osób tęgich, z dużym brzuchem, szelki zdecydowanie lepiej spełniają swoją rolę.


REKLAMY

Szelki zostały do mody wprowadzone stosunkowo późno, bo dopiero około roku 1820, przez brytyjskiego przedsiębiorcę Alberta Thurston.
szelki podtrzymują spodnieWszystko zaczęło się w małym sklepie w Haymarket w Londynie. Do dzisiaj zresztą założona przez niego firma cieszy się prestiżem i szacunkiem wśród wszystkich, którzy z szelkami mają do czynienia, a wyroby jego firmy były noszone przez królów, szefów państw i biznesmenów na całym świecie.

Nadal zresztą szelki są popularne wśród gwiazd filmowych (również kobiet - jako dodatek do stroju), subkultur (skinhedzi) oraz - te w kolorze czerwonym - które są powszechnie uważane za symbol maklerów.

Inny ich rodzaj, to tzw. szelki taktyczne, które są często wykorzystywane w różnego rodzaju działaniach taktycznych, wykonywanych przez służby mundurowe - pełnią one wtedy funkcję akcesorium, do którego przypięte są: kabura na broń, zapasowy magazynek, oraz inne oprzyrządowanie 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj