REKLAMY
śruba Archimedesa

W dzisiejszych czasach prawie wszystko mocowane jest za pomocą śrub. Rozejrzyj się po domu, a ujrzysz śruby łączące najróżniejsze przedmioty.

Począwszy od mebli, a na mechanicznych urządzeniach kuchennych skończywszy - wiele elementów jest łączone przy ich pomocy.
Śrubę wynaleziono ponad 2000 lat temu. Używana jest jednak do łączenia przedmiotów nie dłużej niż 500 lat. Geneza śruby wiąże się zapewne z istnieniem świdra do drewna.

Według tradycji, wynalazcą śruby miał być grecki filozof, matematyk i astronom Archytas z Tarentu (IV wiek p.n.e.).

Pierwszym człowiekiem, który opisał śrubę, był grecki uczony i fizyk - Archimedes (około 287-212 p.n.e.). Śruba Archimedesa to duża spirala, umieszczona w drewnianym cylindrze. Stosowana była do podnoszenia poziomu wody używanej do nawadniania pól uprawnych. Najprawdopodobniej Archimedes nie wymyślił jej sam. Uważa się, że opisał istniejący już przyrząd. Mógł on np. zostać skonstruowany przez inżynierów starożytnego Egiptu i służyć do nawadniania gruntów położonych w pobliżu Nilu.

REKLAMY

W całym antycznym świecie śruba Archimedesa używana była do podnoszenia poziomu wody. Starożytni Rzymianie używali jej np. do wypompowywania wody z kopalń i nazywali ją cochlea (wąż wodny).
Przykładem obecnego zastosowania śruby jako przenośnika materiałów sypkich i płynnych na niedużą odległość może być np: przenośnik ślimakowy do wyładowywania zboża z dna silosu, lub maszynka do mielenia mięsa.


Początkowo nikt nie wpadł na pomysł zastosowania śruby do łączenia rozmaitych elementów.
Średniowieczni stolarze i cieśle do spajania części mebli i budynków o drewnianym szkielecie używali drewnianych kołków i metalowych gwoździ. W XVI wieku pojawiły się specjalne zakrzywione gwoździe, które trzymały lepiej niż proste. Od tego typu gwoździa do śruby prowadziła już niedługa droga.
Śruby stały się popularne w końcu XVIII wieku, kiedy to wynaleziono tanie metody ich wytwarzania.
Pierwsze śrubokręty pojawiły się w Londynie dopiero około roku 1780.

Dopiero w sierpniu 1842 roku opatentowano maszynę do produkcji śrub i nakrętek. Do tej pory były one wykuwane przez kowali 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj