REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze3_trampolina.jpg

Przyrząd gimnastyczny wykorzystywany do wykonywania wysokich skoków z akrobacjami.

Trampolina jest kolejnym przykładem na to, że młody człowiek również może wymyślić coś pożytecznego.

W roku 1930, szesnastoletni wówczas pasjonat gimnastyki i nurkowania - George Nissen z Iowa (USA), podziwiając popisy akrobatów, zwrócił uwagę na charakterystyczną siatkę zabezpieczającą cyrkowców przed upadkiem.

Wpadł na pomysł, że podobna konstrukcja mogła by mu się przydać w treningach i postanowił sam ją zbudować. Używając materiałów znalezionych na złomowisku, w garażu swoich rodziców zbudował prostokątną stalową ramę z kawałkiem płótna rozciągniętego w poprzek. Klika lat później, już ze swoim wspólnikiem Larrym Griswold, zastąpił używany dotychczas materiał nowo odkrytym, elastycznym nylonem. Obecnie przy ich produkcji używany jest również kevlar.


REKLAMY

Następnie wpadł na pomysł, że na swoim wynalazku może zarobić, więc w towarzystwie swoich kolegów jeździł po amerykańskich i meksykańskich festynach, wykonując popisowe akrobacje i zdobywając poklask zebranej na takich zabawach gawiedzi. Zastrzegł sobie też prawa do nazwy "trampolina".

plac z trampolinamiW roku 1942 założył firmę Griswold-Nissen Trampolina, i zaczął produkcję na szeroką skalę. Jego wynalazek był między innymi stosowany podczas drugiej wojny światowej, do szkolenia przyszłych pilotów - chodziło o wyrobienie u nich orientacji w powietrzu.

70 lat później, wynalazek Nissena zagościł na igrzyskach olimpijskich - w Sydney w 2000 roku.

Dzisiaj trampolina jest stosunkowo łatwo dostępna (bo niedroga) i jeśli tylko znajdzie się dla niej miejsce, to warto na niej poskakać i to w zasadzie w każdym wieku. Badania wykazują, że skacząc spalamy o 20% kalorii więcej niż biegając, przy czym obciążenie dla stawów jest o wiele mniejsze, a skoki pomagają wzmacniać wszystkie mięśnie ciała i pobudzać do pracy wszystkie organy.

Naukowcy NASA zalecają trampolinę jako ćwiczenie dla astronautów, twierdząc, że to trening 68% bardziej skuteczny niż każda inna maszyna fitness. Co więcej, powracający z kosmosu astronauci dzięki skakaniu odbudowują masę kostną i mięśniową utraconą wskutek przebywania w próżni 

Poniżej znajdziesz kilka przykładów, jak trampoliny raczej używać nie należy:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj