REKLAMY
zabawna torba

Reklamowa torba papierowa, tradycyjnie produkowana z grubego papieru wytworzonego z makulatury typu Kraft.

Pierwsze torby papierowe pojawiły się w sklepach USA już w 1852 roku. Wynalazcą był Francis Wolle, nauczyciel w Bethlehem w Pensylwanii.

Niestety jej kształt (przypominający dużą kopertę), nie spełniał nadziei właścicieli sklepów na większe sprawunki mimo faktu, że dodawali je do zakupów gratis.


REKLAMY

torba wypełniona zakupamiTorba taka jak dzisiaj, z prostokątnym dnem w której zmieścić się może wiele różnych przedmiotów, została wymyślona przez Margaret Knight w 1868 roku. Pracująca w fabryce tkanin od dziewiątego roku Margaret, w wieku 28 lat podjęła pracę w Columbia Paper Bag Company w Springfield w stanie Massachusetts, gdzie produkowano torebki przypominające koperty.
To tutaj pani Knight wpadła na pomysł z torbą o prostokątnym dnie.
Skonstruowała w tym celu nawet drewniany prototyp maszyny do produkcji takich toreb. Żeby mogła ubiegać się o patent, musiała jednak zbudować urządzenie z żelaza.
W trakcie jej prac nad metalową wersją, fabrykę odwiedził Charles Annan, który przyjrzał się urządzeniu tak dokładnie, że po opuszczeniu fabryki skopiował maszynę i sam zaczął ubiegać się o patent - podobno nawet go dostał...

Doszło do procesu sądowego, podczas którego Annan podważył umiejętności i pomysłowość Margaret stwierdzając, że: "było by absurdem wierzyć, jakoby kobieta jest w stanie pojąć złożoność maszyny do produkcji toreb".
torba papierowa w wózku sklepowymWystarczyło jednak, że wynalazczyni przedstawiła cały plik notatek, projektów a nawet wpisów w pamiętniku odnoszących się do jej projektu...

Orzeczenie sądu musiało być na jej korzyść i Knight uzyskała swój patent w roku 1873.

Początkowo wynalazek kobiety nie znalazł uznania w oczach jej kolegów, ale szybko przyjął się na świecie.
W 1871 roku Margaret Knight otrzymała odznaczenie Royal Legion of Honor od królowej Wiktorii  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj