REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze7_tektura.jpg

Najgrubszy materiał papierniczy, który powstaje przez sklejenie od dwóch, do kilku warstw masy papierniczej.

Warstwy klei się na przemian: płaski a potem pofalowany papier. To zwiększa właściwości wytrzymałościowe, termiczne, amortyzacyjne, oraz sztywność materiału.
Do wyrobu tektury używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat, makulatury. Istnieje wiele rodzajów tektur. Różnią się one przede wszystkim wielkością fali i liczbą warstw papieru.


REKLAMY

Co ciekawe, prawdopodobnym wzorcem dla twórców tektury była część XVI-wiecznego stroju, tzw. kryza - sztywny, marszczony lub plisowany kołnierz umieszczany pod szyją, wykonywany z cienkiej tkaniny, zazwyczaj obszytej koronką.

Dopiero w 1856 roku, w Anglii dwaj przedsiębiorcy Edward G. Healy i Edward E. Allen opatentowali prostą maszynę do produkcji pofalowanego papieru, która składała się z dwóch karbowanych rolek, przez które przepuszczano papier, po to, żeby go pomarszczyć.
pudełko z tekturyPoczątkowo ich produkt był wykorzystywany głównie w modzie, używano go np. do usztywniania kapeluszy.

Szersze możliwości wykorzystania papieru falistego zauważył Amerykanin Albert Jones.
W roku 1871 uzyskał patent na zastosowanie papieru falistego do zawijania kruchych przedmiotów, takich jak szklane butelki czy kominy lamp naftowych. Tym samym, to właśnie jego uważa się powszechnie za wynalazcę tektury falistej.
Jones zaprojektował również swoje urządzenia, na których wyrabiał pofalowany papier.
W jego pierwszej prymitywnej maszynie przeznaczonej do tego celu, wykorzystane zostały dwie przefrezowane lufy starych dział z wojny secesyjnej.

W 1874 roku, Amerykanin Olivier Long wprowadził ulepszenia do patentu Jonesa i opatentował produkcję "tworzywa opakowaniowego otrzymanego przez podklejenie papieru karbowanego drugą warstwą papieru gładkiego".
Był to początek istnienia tektury dwuwarstwowej.
Trójwarstwową tekturę opatentowano w 1882 roku, a produkcję rozpoczęto w 1883 roku w Londynie.

Potem historia przyspiesza, produkcja tektury rozpowszechnia się w kolejnych krajach Europy.

Pierwsze pudełka z tektury falistej wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych w 1894 roku. Rok później sprzedano je Wells Fargo w celach spedycyjnych. Pudła te były nie tylko tańsze i lżejsze od tradycyjnych pudełek drewnianych, ale także łatwiejsze do przechowywania.
Jednak pomimo niewątpliwych zalet, te pudełka nie zdobyły sympatii przewoźników Wells Fargo, którzy początkowo nie ufali ich sile i solidności.
W 1895 roku powstaje pierwsza tekturnica.
Pierwsze pudełka posłużyły do zapakowania płatków zbożowych i powstały w 1905 roku.

W 1909 roku po raz pierwszy zastosowano nadruk na tekturze, stosując gumową formą drukową, chociaż tak naprawdę technika nadruku rozwinęła się dopiero po roku 1960.

ozdobne pudełka z tekturyCiągły postęp w konstrukcjach maszyn oraz doskonalenie klei stosowanych do łączenia poszczególnych warstw, powodowały rozwój produkcji oraz wzrastającą jakość surowców. Umożliwiło to powstanie nieustannie zwiększającej się liczby gatunków tektur.


Obecnie wyróżnia się tekturę litą oraz falistą, a do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat i makulatury. Niektórzy producenci dodają również wypełniacze i dodatki chemiczne powodujące wzrost odporności na obciążenia, kontakt z wodą lub mrożenie.

Produkuje się również tektury powlekane m.in. folią spożywczą, przydatne do kontaktów z żywnością  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj