REKLAMY

Stała postać leku, przeznaczona do stosowania doustnego (łac. Tabuletta Compressi, Comprimata).

Różne rodzaje tabletek powodują, że substancja lecznicza może uwalniać się w różnych odcinkach przewodu pokarmowego, pod językiem lub pod policzkiem. Niezależnie od sposobu działania, tabletki zawsze zawierają ściśle określoną ilość substancji aktywnej, i składają się ze sprasowanego proszku, złożonego z substancji leczniczej, oraz substancji pomocniczych.

REKLAMY

Są również tabletki, które można stosować do innych jam ciała, do implantacji, lub przygotowywania roztworów o różnym zastosowaniu.


Po raz pierwszy tabletki wprowadzone zostały do lecznictwa w roku 1843.
Wcześniej zażywano pigułki.
brockedon williamStało się to za sprawą brytyjskiego wynalazcy Williama Brockedon'a, który w 1843 roku uzyskał patent na urządzenie, pozwalające sprasować (pod ciśnieniem) proszek w tabletkę.


Najczęściej tabletki formuje się w postaci płaskich lub wypukłych krążków, często z wyciśniętym na powierzchni wzorem lub napisem.
Niezależnie od kształtu, powierzchnia tabletki powinna być jednolita i gładka i obecnie jest to najczęściej i najpowszechniej stosowana postać leku.

prasa do tabletekWyróżnić można tabletki:
   - do ssania,
   - do rozgryzania i żucia,
   - podjęzykowe (nitrogliceryna, leki obniżające ciśnienie krwi i niektóre hormony),
   - podpoliczkowe,
   - do połykania,
   - do sporządzania płynów,
   - do stosowania pozajelitowego (podskórnie).

Trzeba pamiętać, że kiedy występuje problem z przełknięciem tabletki, niektórzy chcą ją rozkruszyć lub podzielić - nie zawsze jest to wskazane, ponieważ niektóre substancje mogą prowadzić do podrażnienia żołądka.

Bywa, że dzielenie czy rozgryzanie tabletek skutkuje przedawkowaniem leku  

Na podstawie artykułu w Wikipedii

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj