REKLAMY

teleskop animacjaPrzyrząd optyczny złożony z obiektywu i okularu (teleskop soczewkowy), lub z okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany), połączonych tubusem.

Prymitywnych soczewek z oszlifowanego kwarcu używano przez wieki, nim ktokolwiek pomyślał o złożeniu dwóch razem w celu uzyskania powiększonego obrazu.

Nie wiadomo, kto uczynił to jako pierwszy - prawdopodobnie był to któryś z holenderskich wytwórców okularów, żyjący pod koniec XVI, lub na początku XVII wieku.

W roku 1590 bardzo nowoczesny, jak na owe czasy, przyrząd optyczny skonstruował Zachariasz Janssen.
Pierwszym, który opatentował teleskop, był holenderski okulista, Hans Lippershey. Wystąpił on o przyznanie patentu na swoje urządzenie w 1608 roku. Wkrótce po tym Lippershey zaczął wytwarzać teleskopy. Sprzedał pewną ich ilość rządowi holenderskiemu. Prawdopodobnie potrzebowano ich dla wojska i marynarki, żeglarze bowiem szybko zdali sobie sprawę, jak nieocenioną rolę spełnia teleskop na pokładzie statku.

Włoski naukowiec, Galileusz wykonał w roku 1609 swój własny teleskop. Usprawnił jego konstrukcję i już wkrótce zajął się badaniem planet i gwiazd. Galileusz dokonał przy pomocy teleskopu doniosłych odkryć.

REKLAMY

Prowadził obserwacje Słońca, Wenus, Jowisza wraz z jego księżycami i innych ciał niebieskich. Jego badania doprowadziły w końcu do zmiany wyobrażenia człowieka o budowie wszechświata.
Od czasów Galileusza teleskop stał się najważniejszym narzędziem w astronomii.

Nowoczesne teleskopy, takie jak w obserwatorium w Nicei we Francji, wyposażone są w duże soczewki i zwierciadła, umożliwiające oglądanie odległych rejonów wszechświata.

teleskop NewtonaNaukowcem, który dokonał dalszych usprawnień teleskopu, był angielski fizyk, matematyk, astronom i alchemik Isaac Newton. Do konstrukcji swojego urządzenia użył zarówno sferycznych zwierciadeł, jak i soczewek. Newton zauważył, że taka budowa teleskopu eliminuje zniekształcenia kolorów. On także odkrył zależność współczynnika załamania światła od jego barwy.

W XVIII wieku rodak Newtona, Chester Moore Hall, ustalił, że istnieje możliwość skonstruowania takiej soczewki, która (podobnie jak ludzkie oko) będzie korygowała nierówne załamania światła - trzeba w tym celu połączyć różne rodzaje szkła.

Hubble z teleskopem na znaczkuW styczniu 1983 roku, pierwszy teleskop umieszczono w przestrzeni kosmicznej. Urządzenie to, kosztujące 80 mln dolarów było w stanie dostrzec drobinkę kurzu z odległości kilometra.
W 1990 roku umieszczono na orbicie okołoziemskiej największy (jak dotychczas) teleskop Hubble'a 

Największe teleskopy (tzw. segmentowe - gdzie lustra są składane z elementów na zasadzie plastra miodu), pracują w obserwatoriach:

na Mount Graham w Arizonie (dwa lustra o średnicy 11,9 metra);
na Mauna Kea (Hawaje) - dwa teleskopy z dwoma zwierciadłami o średnicy 9,8 metra;
na Cerro Paranal (Chile) - cztery teleskopy z czterema zwierciadłami, każde o średnicy 8,2 metra.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj