REKLAMY
ktoś jeszcze pamięta?

Niewielki przyrząd służący do ostrzenia ołówków czy kredek.

Zwykły, prosty drewniany ołówek, można zaostrzyć na różne sposoby - papierem ściernym, nożem, ręczną temperówką (ostrzałką) czy wreszcie urządzeniem mechanicznym.

Początkowo do ostrzenia ołówków wykorzystywano jedynie noże.

W roku 1847 Francuz Thierry des Estwaux skonstruował chyba pierwszą temperówkę na korbę.

Trudno powiedzieć czy urządzenie spełniało swoją rolę, ale jedno wiadomo na pewno - pierwszy krok został zrobiony...
Już w roku 1860 podobne urządzenie zostało opatentowane.

temperówka z 1888 roku
temperówka z 1906 roku
prawdziwy kombajn do wielu różnych ołówków

Dwadzieścia lat później pojawiła się kolejna wersja temperówki, którą opatentował Henry C. Rice.

REKLAMY

Niestety była mocno niedoskonała, źle usytuowany nóż powodował niszczenie drewna ołówka - włókna były podarte, a grafit w ołówku pękał i łamał się bardzo często.

W roku 1884 pojawiła się pierwsza skuteczna ostrzałka (przeznaczona głównie dla szkół), która bazowała nie na nożu, ale na pasku papieru ściernego, który przesuwał się w jednym kierunku, natomiast ołówek kręcił się w kierunku przeciwnym. Jej konstruktorem był Willard E. Sibley.

W następnych latach pojawiały się różne konstrukcje, coraz bardziej doskonałe, jedno lub wieloostrzowe, na korbkę, czy wykorzystujące nacisk dłoni. Niektóre z nich wyglądają na bardzo skomplikowane konstrukcje, co pozwala stwierdzić, że pomysłowość ludzka bywa nieograniczona.

W 1897 roku John Lee Love z Fall River w stanie Massachusetts wynalazł małą kieszonkową temperówkę, która wymagała ręcznego obracania ołówka i była wyposażona w mały pojemniczek na wióry, które można było potem wyrzucić.
Pierwsza ostrzałka elektryczna, powstała w 1910 roku i wykorzystywana była do ostrzenia w fabryce ołówków. Jej konstruktorem był Samuel Forrester.
Podobne urządzenie - napędzane niewielkim silniczkiem elektrycznym - do użytku w domu, powstało w roku 1917.
W Polsce, w latach siedemdziesiątych bardzo popularne były temperówki na żyletkę, takie, jak widoczna na samej górze artykułu 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj