REKLAMY
turbina Parsona

Turbina (z łac. turbo, burza, trąba powietrzna), to silnik przepływowy.

Do nadania ruchu obrotowego wirnikowi turbiny, wykorzystywana jest bezpośrednio energia kinetyczna lub potencjalna przepływającego płynu.

Najprostszą turbiną jest koło wodne (koło można zanurzyć w płynącej wodzie lub skierować na nie strumień wody z góry), lub wiatrak.

Pierwowzorem turbiny parowej była bania Herona.
Turbina parowa to taka turbina, w której czynnikiem napędzającym jest para wodna.

Już na początku XVII wieku powstał rysunek czegoś, co przypominało koło wodne, ale obracało się pod działaniem strumienia pary wylatującej z rurki. Pomysł ten wykorzystał w roku 1883 szwedzki inżynier Gustaw de Laval - opracowując turbinę małej mocy ze specjalnie obmyślonym kształtem dyszy gwarantującym dużą prędkość wylotową pary. W turbinie tego typu następuje zamiana energii cieplnej pary wodnej (zwykle z kotła parowego lub wytwornicy pary) na energię kinetyczną, a następnie energia ta jest zamieniana na energię ruchu obrotowego.

W zależności od zasady działania, dzielimy turbiny na:
    akcyjne,
   reakcyjne.

W roku 1884 angielski inżynier Charles Parsons zrewolucjonizował wytwarzanie energii elektrycznej przez wynalezienie turbiny parowej. Zbudował wielostopniową osiową reakcyjną turbinę parową i zastosował ją do napędu statku.

REKLAMY

Pracując z dużą prędkością, wykazała, że ruch obrotowy można uzyskać dzięki parze pod ciśnieniem, bez użycia tłoka.


Turbina parowa szybko wyparła maszynę parową stosowaną w generatorach prądu elektrycznego, aby później ustąpić miejsca turbinie gazowej.
Parsons i jego turbiny napędzające prądnicePodstawowym elementem turbiny są łopatki przymocowane do piasty koła. Do wad turbin zaliczają się spore wymogi co do technologii wykonania - do produkcji łopatek używa się wysokiej klasy materiałów. Ważna jest także precyzja konstrukcji, co ma istotne znaczenie przy dużych prędkościach obrotowych. Przepływająca pomiędzy łopatkami ciecz działa na nie siłą i wprawia je w ruch obrotowy. Wraz z turbiną obraca się wał, który może napędzać inne urządzenia.

Turbina używana jest powszechnie w elektrowniach cieplnych (np. węglowych) do napędu prądnic, na statkach i okrętach do napędu pędników (śruba okrętowa, koło łopatkowe) bądź innych urządzeń. Na statkach (np. na Titanicu) często stosowana była łącznie z maszyną parową jako stopień niskiego ciśnienia.

Para odlotowa zza turbiny, może być wykorzystywana w elektrociepłowniach do podgrzewania wody użytkowej, lub w innych zakładach do celów przemysłowych.
W porównaniu do innych silników, turbina posiada dużą moc przy stosunkowo niewielkiej masie i rozmiarach 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj