REKLAMY
użycie WD-40

Środek w sprayu o działaniu smarującym i wypierającym wodę, o dużej zdolności do penetrowania szczelin.

WD-40 zostało opracowane w roku 1953, przez trzech założycieli firmy Rocket Chemical Company w San Diego z Kalifornii. Pracowali oni nad środkiem, który chroniłby przed rdzą i znalazł zastosowanie w przemyśle lotniczym.
Norm Larsen uznał, że najlepszą ochroną przed rdzą jest opracowanie środka, który wypierałby wodę z zabezpieczanego elementu.

Skrót WD-40 oznacza Water Displacement-40th Attempt, co można przetłumaczyć jako "wyparcie wody - 40 podejście", ponieważ pod taką nazwą preparat został zapisany w dzienniku laboratorium przez chemika, który pomagał w jego opracowaniu w roku 1954.


REKLAMY

Norm Larsen
Po raz pierwszy WD-40 został użyty do ochrony rakiety Atlas przed korozją.
Norm Larsen umieścił środek w puszce z aerozolem, dzięki czemu mógł trafić w roku 1958 do handlu detalicznego.
W roku 1969, pod wpływem popularności środka firma Rocket Chemical Company zmieniła jego nazwę na "WD-40".


WD-40 nigdy nie został opatentowany, aby uniknąć ujawnienia jego dokładnych składników, a jego skład stanowi tajemnicę handlową. Wiadomo, że jego głównymi składnikami są: benzyna ekstrakcyjna, oleje mineralne, oraz CO2 (jako środek sprężający), ale dokładny skład środka nie jest znany i różni się od kraju w którym jest sprzedawany  


Ciekawostki:

WD-40 i srebrna taśma Oprócz podstawowego zastosowania, WD-40 jest pomocne w wielu innych dziedzinach naszego życia. Skuteczny jest np. przy skutecznym usuwaniu zabrudzeń z poplamionych płytek ceramicznych tuszem do rzęs, albo lakierem do paznokci, nadaje się również podczas czyszczenia fug - po zastosowaniu wystarczy je przemyć wodą z mydłem. Usunie plamy ze zlewozmywaków ze stali nierdzewnej, lub gumę do żucia wklejoną we włosy, daje sobie również radę ze smołą.
 Jednym z najbardziej szalonych zastosowań preparatu, było odstraszenie przez kierowcę autobusu pytona, który ukrył się w podwoziu. Innym zaskakującym zastosowaniem było użycie WD-40 do wyciągnięcia włamywacza, który utknął w przewodzie klimatyzacji.

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj