REKLAMY

wentylator - animacjaPierwszy projekt wentylatora wyszedł spod ręki wielkiego Leonardo da Vinci. Sporządził on rysunek maszyny, która miała sprężać powietrze i wydmuchiwać je przewodem.

Urządzenie miało służyć do klimatyzowania pomieszczeń, bądź do wdmuchiwania powietrza do pieca (np. w kuźni).
Napęd mógł być ręczny lub przy pomocy koła wodnego.

wentylator z 1910 rokuPierwszy produkowany na rynek, został skonstruowany przez doktora Schuylera Skattsa Wheelera, głównego inżyniera Crocker & Curtis Motor w Nowym Jorku w 1882 roku. Produkcja rozpoczęła się w następnym roku, pierwsze modele były urządzeniami stołowymi o dwu łopatach.
Pierwszą dmuchawę napędzaną przekładnią, wyprodukowała w USA Eck Dynamo & Electric Co. w 1908 roku. Ten typ wentylatora był lepszy od wiatraków, w których strumienia powietrza nie dawało się skierować dokładnie w pożądanym kierunku.

współczesna konstrukcja

REKLAMY

Po 130 latach od wynalezienia pierwszego wentylatora, nastąpiła ogromna zmiana w konstrukcji i wyglądzie zewnętrznym wentylatora. Zniknęły stwarzające potencjalnie zagrożenie dla niewielkich palców ciekawskich dzieci łopatki!

James Dyson - genialny brytyjski wynalazca, znudzony a może zirytowany zwykłymi wentylatorami - topornymi i trudnymi do czyszczenia, zaprojektował wydajny "mnożnik powietrza", który również pod kątem designerskim zdecydowanie deklasuje zwykłe wiatraki.

Jego urządzenie napędzane jest bezszczotkowym silnikiem, pobiera powietrze przez cylindryczną podstawę, a następnie kieruje je w naszą stronę za pomocą ukrytych w okrągłej obudowie dysz, 15-krotnie zwiększając przy tym siłę pobranego powietrza 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj