REKLAMY
wózek dziecinny

Mobilne urządzenie przeznaczone do transportu niemowląt i małych dzieci.

Pierwszym wózkiem był miniaturowy pojazd zbudowany przez angielskiego architekta Williama Kenta na zamówienie księcia Devonshire około roku 1733. Miał kształt muszli z rozkładanym daszkiem i dwie pary kół: przednie o średnicy 16 cali i tylne o średnicy 21 cali.

Podwoziem była wykonana z brązu rama w kształcie węży (będących kopią węży z herbu rodu Devonshire). Poza tym miał dyszel i uprząż dla psa.

Dopiero w roku 1780 powstał podobny pojazd, tym razem w kształcie dwukółki z długimi, giętymi uchwytami, służącymi do prowadzenia wózka przez idącą pieszo osobę.


REKLAMY

Prawdopodobnie już w roku 1778 wykorzystywano wózek do przewozu dzieci. Były to spore konstrukcje przeznaczone do przewozu nie tylko dwójki dzieci, ale też podręcznych drobiazgów niezbędnych przy wypadach za miasto. Były one nieco podobne do wózków ciągniętych przez zbieraczy chmielu, i cieszyły się popularnością głównie wśród niższych warstw społeczeństwa.

wózek dziecięcyPierwszą produkcję wózków rozpoczęto w 1850 roku w Anglii. Były to trzykołowe wózki, które można było - zamiast ciągnąć - popychać. Wprowadzili je do sprzedaży niezależnie od siebie, dwaj konkurenci - John Allen z Hackney Road i A. Babin z Londynu.


Równolegle rozwijała się idea budowy wózka dla lalek i pierwszy taki wózek zbudowali w 1862 roku pracownicy wytwórni wózków dziecięcych J. R. Framptona dla jego córeczki. Sam właściciel firmy nie wyczuł koniunktury - twierdził, że to nonsens aby tego typu produkcja miała przynieść jakieś zyski.

Aż do roku 1876 produkowano wózki tylko dla większych dzieci.
Dopiero od tego roku wprowadzono również wózki przeznaczone dla niemowląt. Ich konstrukcja i kształt przypominają dzisiejsze.

Nie wiadomo, czemu tak późno wymyślono wózek dla dzieci. Wiadomo natomiast, że mimo tak prostej idei, wózek doczekał się ponad trzech tysięcy patentów.

wózek dziecięcySpośród ciekawszych należałoby wymienić wózek zamieniający się w wanienkę kąpielową, walec ogrodowy zamieniający się w wózek, czy pływającą kołyskę w kształcie łódki.
Innym pomysłem był wózek napędzany przez samo dziecko, które miało wprowadzać mechanizm w ruch wstając i siadając na przemian 

Na podstawie: "Co, gdzie, kiedy, po raz pierwszy" - Leksykon Shella

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj