REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze6_znicz.jpg

Szklane bądź plastikowe naczynie wypełnione woskiem, w którym zatopiony jest knot.

Zwyczaj zapalania pochodni, świec albo ognisk na cmentarzach narodził się jeszcze w pogańskiej Europie. Szczególnie popularny był na terenie dzisiejszej Litwy i Białorusi, gdzie w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzono dziady. Przyzywano wówczas z zaświatów dusze zmarłych, by pomóc im i zaspokoić ich cielesne potrzeby. Na grobach bliskich stawiano jedzenie oraz napoje, by duchy mogły się posilić, oraz palono ogień, który miał odstraszać upiory i pozwalać na ogrzanie się zbłąkanym duszom. Ogień pomagał również duchom w odnalezieniu drogi do domu.
Słowo znicz pochodzi od litewskiego słowa žinys, które oznacza szeptuna, znachora, wieszcza.


REKLAMY

znicze na grobachW czasach chrześcijańskich, ogień stał się symbolem obecności Boga wśród nas, był i jest metaforą naszej wiary w życie wieczne.
Symbolizuje także radość i prawdę, ponieważ rozjaśnia mroki niewiedzy, niszczy kłamstwo i grzech. Umieszczany na nagrobkach w postaci płonącej świecy symbolizuje nadzieję na nowe życie.


W 741 roku papież Grzegorz III ustanowił 1 listopada dniem Wszystkich Świętych. Modlono się wówczas jedynie za dusze świętych.

W roku 1311, decyzją Stolicy Apostolskiej, wprowadzono Dzień Zaduszny do kalendarza oraz liturgii rzymskiej i stopniowo upowszechniono w całym Kościele katolickim. Intencjami modlitewnymi zaczęto obejmować wszystkich zmarłych chrześcijan.


znicze na grobachDzisiaj znicze nagrobkowe zapalane są w celu upamiętnienia osób zmarłych, oraz w miejscach czczących pamięć istotnych wydarzeń historycznych.
Nadal jednak tradycja zapalania zniczy na grobach bliskich obowiązuje przede wszystkim w krajach katolickich, przy czym we Francji i Niemczech nie jest zbyt popularna.

W USA w wielu stanach zapalania zniczy zabraniają przepisy przeciwpożarowe. Za to ten zwyczaj staje się coraz bardziej popularny w Japonii i Korei, gdzie jednak przeważają znicze z wkładem LED  

Ciekawostka:
 Ceny najdroższych zniczy w Polsce przekraczają nawet 70 złotych za sztukę.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj