REKLAMY
zabawki

Dzieci bawiły się od zawsze.
Czasami wystarczał podniesiony z ziemi patyk lub kamyk - jeszcze tylko odrobina wyobraźni, i...

Czasem przydawała się pomoc dorosłych, którzy dla potrzeb dziecka wykonywali mniej lub bardziej skomplikowane zabawki.
Niejednokrotnie archeolodzy mają dzisiaj nie lada kłopot, żeby jednoznacznie określić, do czego mógł służyć wykopany właśnie przez nich przedmiot. Część z tych znalezisk, których pierwotnego przeznaczenia nie da się odgadnąć, mogła służyć (i pewnie służyła) dzieciom do zabawy.

Często nie ma jasności co do przeznaczenia jakiejś figurki człowieka czy zwierzęcia. Być może niewielka figurka była przedmiotem kultu.
Być może jednak służyła do zabawy...

REKLAMY

Dopiero znaleziska z czasów starożytnych są łatwiejsze do rozszyfrowania. Tutaj już wątpliwości nie są aż tak duże. Wiele pięknych przykładów drewnianych i glinianych mechanicznych zabawek poruszanych sznurkiem, zostało znalezionych w grobowcach starożytnego Egiptu. zabawka krokodylPrzykładem niechaj będzie ta figurka krokodyla na ilustracji. Ta zabawka ma już około 3500 lat.

  lalka w kształcie wiosłaLalka w kształcie wiosła jest również ze starożytnego Egiptu. Jej włosy z utwardzonej na słońcu gliny są połączone lnianą nicią. Ciało lalki jest z drewna i ozdobione motywami urodzajności, właściwymi dla tamtej epoki.

Trudno w to uwierzyć, ale w roku 1887, brytyjski archeolog Flinders Petrie odkrył egipską fabrykę lalek datowaną na około 1800 roku p.n.e. Już wtedy był to chyba niezły interes.


W tym miejscu trzeba jeszcze napisać o grzechotce - zabawce dla całkiem małych dzieci wymyślonej jeszcze przed naszą erą.
W starożytności pojawiły się pierwsze zabawki - automaty. Tutaj trzeba wspomnieć o Heronie, który był przodującym konstruktorem w owych czasach - budował zarówno zabawki jak i duże konstrukcje mechaniczne.

Oprócz zabawek pojawiły się również gry. Jedne miały mniej, inne bardziej skomplikowane zasady - jedno jest pewne: na pewno służyły dzieciom tak, jak dzisiaj gry komputerowe.


zabawka z czasów faraonówAż do XVIII wieku dzieci musiały "zadowolić się" lalkami, czy drewnianymi zabawkami wykonywanymi metodą chałupniczą.
Dopiero wiek XIX i XX przyniosły ogromny rozwój w dziedzinie zabawkarstwa. Dzieci wreszcie mogły przytulić się do pluszowego misia, pojawiło się wiele nowych rozwiązań, producenci zabawek zaczęli się prześcigać w wymyślaniu coraz bardziej doskonałych zabawek. Przykładem niech tu będą klocki, które przeszły długą drogę od pierwszych prymitywnych drewnianych kształtów.

W tym zalewie coraz bardziej skomplikowanych i pomysłowych zabawek, czasami nadal wystarczy podniesiony z ziemi patyk lub kamyk - jeszcze tylko odrobina wyobraźni, i...

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj