REKLAMY
John Logie Baird

Szkocki inżynier (1888 - 1946).

Jeden z głównych twórców podstaw telewizji.

Prowadził badania nad sposobem przekazywania obrazu telewizyjnego.

Początkowo prowadził badanie nad telewizją mechaniczną, następnie nad telewizją elektryczną z zastosowaniem lamp jarzeniowych jako mozaiki i wreszcie nad udoskonaloną metodą z tarczą Nipkowa.

W 1924 roku zbudował aparat, umożliwiający przekazywanie na odległość zarysów przedmiotów.


REKLAMY

Rok później, w październiku 1925 roku, dokonał pierwszej udanej próby przekazania na odległość obrazu człowieka w ruchu, nikomu nieznanego wcześniej gońca biurowego - W. Tayntona. Honorarium za ten historyczny występ przed kamerą dla gońca wyniosło 2 szylingi i 6 pensów. Obrazy te wywołały wśród opinii publicznej sensację.
transmiter Bairda z 1926 rokuUdane eksperymenty doprowadziły wkrótce do powstania pierwszej doświadczalnej stacji telewizyjnej, która mieściła się w Londynie.

W roku 1926 wynalazł noktowizor.

W 1928 roku, po raz pierwszy przekazał obraz telewizyjny pomiędzy Europą a USA, natomiast w 1929 roku otworzył pierwsze studio telewizyjne, w którym wyemitowano po raz pierwszy audycję telewizyjną. Czarno-biały obraz składał się jedynie z 30 szerokich linii, przez co był bardzo niewyraźny.
Współpracował z niemiecką firmą Fernseh, która - jako pierwsza - rozpoczęła w 1935 roku transmisję programu telewizyjnego.
W 1939 roku ukończył z powodzeniem wieloletnie prace nad telewizją kolorową 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj