REKLAMY
Oskar Barnack

Niemiecki inżynier, konstruktor aparatów fotograficznych (1879 - 1936).

Pracownik zakładów optycznych Leitz znanych z produkcji mikroskopów, zajmował się obsługą maszyn precyzyjnych.

Po pracy, w wolnym czasie lubił chodzić po górach i robić zdjęcia. Niestety ciężkie pudło aparatu i worek filmów dużego formatu (na jednym można było zrobić kilkanaście zdjęć), były nieporęczne i niewygodne, co skutecznie zniechęcało fotografa-amatora.

Pomyślał, że może zamiast naświetlać duży negatyw, praktyczniej będzie wykorzystać mniejszy, a potem przenieść powiększony obraz na papier fotograficzny - wykorzystał w tym celu taśmę o szerokości 35 milimetrów, której używali filmowcy.


REKLAMY

W 1913 roku skonstruował Ur-Leica - prototyp aparatu fotograficznego małoobrazkowego, czyli takiego, jaki każdy miał do niedawna w swoim domu. Na rolce filmu mieściło się aż 40 klatek (o wymiarach 36x24 milimetry) dwa razy większych od klatek filmowych, bo ułożonych wzdłuż filmu, a nie w poprzek. Nowa marka była zbitką pierwszych liter słów Leitz Camera.

pierwszy aparat fotograficzny LeicaWybuch pierwszej wojny światowej spowodował, że produkcję seryjną tych aparatów rozpoczęto dopiero w 1925 roku, w zakładach E. Leitz Optische Werke w Wetzlar.

Od początku aparat zyskał dużą renomę, mimo, że wyposażono go w migawkę z ograniczoną liczbą czasów ekspozycji, oraz nie posiadał wizjera i był wyposażony w dodatkowy celownik. Światłoczuły film znajdywał się w kasetkach podobnych do dzisiejszych.

Nawet dla laika hasło "Leica" znaczy tak samo dużo jak "Mercedes".
Nie bez kozery najpopularniejszym gadżetem, jaki po II wojnie światowej zabierali ze sobą do domu amerykańscy żołnierze, była - oprócz parabellum - właśnie Leica 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj