REKLAMY
Stefan Kudelski

Polski elektronik i wynalazca (1929 - 2013).

Był twórcą serii profesjonalnych magnetofonów Nagra, podstawowego typu magnetofonu używanego przez reporterów radiowych, telewizyjnych, oraz studia filmowe na całym świecie.

Urodził się w polskiej rodzinie inteligenckiej, jego ojcem chrzestnym był ostatni przedwojenny prezydent miasta Warszawy, Stefan Starzyński.

Po wybuchu II wojny światowej, cała jego rodzina wyemigrowała najpierw do Francji, a potem zmuszeni byli uciekać do Szwajcarii. Już w Szwajcarii Stefan Kudelski podjął naukę w szkole średniej École Florimont w Genewie, i jeszcze przed jej ukończeniem poważnie zainteresował się techniką i elektroniką.


REKLAMY

magnetofon NagraOd roku 1948 studiował fizykę i inżynierię fizyczną na Politechnice Federalnej w Lozannie, a w wolnych chwilach, w przydomowym laboratorium prowadził swoje doświadczenia.

To tam właśnie, w roku 1951 Kudelski (jeszcze jako student fizyki) opracował prototyp magnetofonu, który rok później na wystawie The First International Amateur Recording Contest w Lozannie zdobył pierwszą nagrodę.


konstruktor i jego dziełoSwój pierwszy egzemplarz Stefan Kudelski sprzedał za 1000 franków (na początku lat 50-tych była to poważna kwota), co pozwoliło mu na dalszą działalność.
Założył własną firmę, a po dwóch latach rzucił studia, twierdząc, że nauczył się wystarczająco dużo, aby samemu konstruować, i faktycznie w roku 1957 powstała kolejna, tym razem tranzystorowa wersja magnetofonu - Nagra III, która stała się w latach sześćdziesiątych technologiczną rewelacją.

Niewielkich rozmiarów (jak na tamte czasy) urządzenia nagrywające Kudelskiego kupowały nawet agencje wywiadowcze.

Kolejny, przenośny magnetofon szpulowy Nagra 4.2L. był tak doskonałym urządzeniem, że używano go do nagrywania dźwięku do filmów - zapewniał studyjną jakość nagrań, a w połączeniu z kamerą zapewniał perfekcyjną synchronizację dźwięku z taśmą filmową.

Za swoje zasługi dla kinematografii, Kudelski otrzymał dwie statuetki Oscara (w roku 1978 i w 1990).

magnetofon NagraWarto też wiedzieć, że wyprodukowany przez niego sprzęt, himalaiści zabierali na Mount Everest, szwajcarski oceanograf Jacques Piccard używał go do rejestrowania dźwięków w najgłębszym miejscu na Ziemi: w Rowie Mariańskim, podczas swojej ekspedycji w batyskafie Triest II w 1960 roku, a Neil Armstrong wziął go ze sobą na Księżyc..

Stefan Kudelski poznał innego polskiego wynalazcę: Jacka Karpińskiego, kiedy ten prezentował swój 16-bitowy minikomputer K-202  


Ciekawostka:

 Nazwę dla swojego urządzenia Kudelski wybrał w bardzo prosty sposób: skoro miał to być sprzęt do nagrywania, to powinien nazywać się Nagra.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj