Zhang Heng

Czasem też pisany Chang Heng (72 - 139 ne).

Większość swego życia spędził w mieście Luoyang (dzisiejsze miasto Nanyang), które było stolicą chińskiej prowincji Henan.

W końcowym etapie życia został nawet ministrem zarządzającym historycznymi zapisami dla swego władcy.
Matematyk i astronom, interesował się również moralnością, filozofią, oraz niewyjaśnionymi zjawiskami.

W 132 roku zbudował on instrument zwany sejsmoskopem - sejsmograf. Urządzenie było tak czułe, że przy jego pomocy wykrył trzęsienie ziemi jakie w dniu 1 marca 138 roku zniszczyło (oddalone o około 500 kilometrów) miasto Longxi z zachodniej prowincji Gansu.


Fizycznie wstrząsy z tego trzęsienia ziemi były zupełnie niewyczuwalne dla ludzi żyjących w Luoyang - z tego powodu Zhang Heng został początkowo okrzyknięty kłamcą, a jego urządzenie - oszustwem. Na szczęście dwa dni później do Luoyang przybyli gońcy na koniach z wiadomością o trzęsieniu, co potwierdziło precyzję i wysoką czułość działania tego urządzenia.

model sejsmografu jaki zbudował Zhang HengPo jego śmierci nie było nikogo, kto byłby w stanie naprawiać i dostrajać owo urządzenie. Dlatego wkrótce zaprzestało działania - zostało zniszczone później przez Mongołów. Po raz pierwszy zostało zrekonstruowane w 1875 roku przez japońskiego naukowca.

Około 125 roku skonstruował pierwszą sferę armilarną - przyrząd służący do określenia położenia gwiazd i planet, poruszany za pomocą zegara wodnego.

Jako pierwszy w Chinach zastosował w geografii siatkę krzyżujących się linii, wyznaczających szerokość i długość geograficzną - "rzucając sieć na Ziemię” 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań