chodnik i ścieżka rowerowa

Chodnik (trotuar), to utwardzony pas terenu, służący do poruszania się pieszych.

Zazwyczaj stanowi fragment pobocza drogi. Najczęściej wyłożony płytami betonowymi, kamiennym brukiem, lub coraz bardziej popularną kostką betonową.

Coś w rodzaju chodnika istniało już w czasach rzymskich - w Pompei były zbudowane kamienne podwyższone chodniki wzdłuż ulic.

Chodniki buduje się przede wszystkim po to, żeby zapewnić bezpieczną i wygodną komunikację pieszym, oraz aby oddzielić pieszych od komunikacji kołowej na drodze. Ostatnio coraz częściej równolegle z chodnikiem budowane są ścieżki rowerowe - różnią się one od chodnika zazwyczaj kolorem wyłożenia nawierzchni - ilustracja powyżej.

Możliwość korzystania z chodnika przez np. rowerzystów, czy kierujących pojazdami samochodowymi reguluje ustawa Prawa o ruchu drogowym.
I tak w myśl tej ustawy, kierujący rowerem może z chodnika korzystać tylko w wyjątkowych okolicznościach  zobacz.
Również parkowanie samochodów na chodniku jest możliwe pod warunkiem, że na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymania albo postoju, a (co ważne) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra 

Na podstawie artykułu w Wikipedii

Ciekawostka:
Chodnik nie zawsze musi być zwyczajny - może na przykład być zrobiony z bardzo trwałego szkła o grubości 2,5 cm, i przebiegać na wysokości 1430 metrów. Spacer po długiej na 60 metrów ścieżce (Walk of Faith), zbudowanej w Chinach w górach Tianmen, daje niezapomnianą możliwość podziwiania przepięknych widoków na Zhangjiajie National Forest Park. Sądząc po zdjęciach - niezapomniane wrażenia dla zwiedzających...

nie wyjdę na środek, nie ma mowy!   a pod stopami przepaść   troszkę wysoko... i stromo 

 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań