REKLAMY
domino

 Gra polegająca na zestawieniu według pewnej zasady 28 płaskich kostek.

Każda z tych kostek przedzielona jest kreską na dwa pola - pole puste, lub oznaczone punktami od 1 do 6 punktów (kropek).

prawdopodobnie Hung MingTwórcą domina ponoć był legendarny chiński żołnierz i heros Hung Ming, żyjący na początku III wieku. Gra złożona z tabliczek z różną ilością kropek, miała zająć czas żołnierzom podczas nocnego oczekiwania na atak wroga.

Inne chińskie źródła podają, że gra ta została wymyślona przez chińskiego męża stanu w roku 1120. Jednak ówczesny chiński cesarz zamknął w swoim skarbcu zarówno akcesoria jak i opis gry.
Dopiero po 7 latach ujrzała ona światło dzienne za sprawą jego syna. Należy jednak przypuszczać, iż chiński mąż stanu nie był twórcą gry w domino, ale jako pierwszy usystematyzował i opisał grę znaną w Chinach już od stuleci.

REKLAMY

Pierwsze wzmianki o grze w domino w Europie, pochodzą z XIV wieku. Podobno grywano w nie na dworach w Wenecji i Neapolu. Być może to słynny wenecki podróżnik Marco Polo, żyjący w latach 1254-1323, sprowadził do Europy oprócz makaronu czy porcelany, również ideę użycia do gry kostek z kropkami.
Jeśli zaś chodzi o nazwę, to bardzo prawdopodobne jest, że gra przyjęła nazwę od płaszcza z kapturem noszonego dawniej przez mnichów czy członków bractw religijnych, ewentualnie czarno-białego kostiumu z kapturem, przeznaczonego na bale maskowe, który do dzisiaj zresztą nosi nazwę domino.

Jest też teoria, według której kamienie domina powstały z tradycyjnej punktowej kostki do gry, niezależnie w Chinach i Europie.
W Europie jej wynalezienie przypisuje się włoskim lub francuskim zakonnikom.
Jedna z legend głosi, że ta nazwa gry wywodzi się z XVII wieku z francuskiego lub włoskiego klasztoru. W czasach, kiedy w całej Europie królowała łacina, dwóch mnichów spędzało czas na układaniu w określonym porządku płaskich, kwadratowych, oznaczonych punktami kamieni. Zwycięzca ogłaszał swoją wygraną, cytując pierwsze słowa nabożeństwa wieczornego, a brzmiały one: Dominum Deum nostrum laudamus czyli: Ciebie Boga wysławiamy, albo Benedicamus Domino czyli: Boże błogosław.
bicie rekordu układanek z domina
Domino szybko zyskało popularność poza Włochami - we Francji, Hiszpanii i Austrii. Pod koniec XVIII wieku dotarło za sprawą francuskich jeńców wojennych do Anglii.
Do Polski trafiło za sprawą licznej grupy emigrantów, którzy po powstaniu listopadowym opuścili kraj, ale nie zerwali z nim całkowicie kontaktu. Największą popularnością domino szóstkowe cieszyło się w XIX wieku. Grano w całej Europie od Rosji aż po Hiszpanię a szczególnie popularne było we Francji, Holandii i Niemczech 

Ciekawostka:
Obecnie bardzo modne stało się bicie rekordów w ilości najpierw poukładanych w  fantazyjne kompozycje, a następnie przewróconych jedna za drugą kostek domina. Holenderski rekord z 2005 roku, to 4 002 136 kostek.

Poniżej ciekawy filmik, obrazujący jak można wykorzystać sprzęt ze studia fotograficznego w efekcie domina:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj