REKLAMY
łyżeczka

Galwanizacja, to zastosowanie zjawiska elektrolizy.

Chodzi tutaj o osadzanie się na jednej z elektrod cienkiej warstwy metalu pochodzącego z elektrolitu. Stosuje się ją do ochrony metali przed korozją, oraz w celach zdobniczych.

Przedmiot który ma być pokryty warstwą innego metalu stanowi katodę, natomiast czysty kawałek metalu, który zostanie użyty do powlekania - anodę.

Elektrolit zawiera związek metalu pokrywającego. Przykładowo, kiedy chcemy pokryć stal cienką warstwą cyny, to jako anodę zastosujemy cynę metaliczną, elektrolitem będzie roztwór siarczanu cyny. Po włączeniu prądu, dodatnio naładowane jony cyny zaczną przepływać przez elektrolit w kierunku stalowej katody i osadzać się na niej.


REKLAMY

Brugnatelli na znaczku pocztowymJako pierwszy, spróbował pozłocenia wykonanych ze srebra medali chemik włoski Luigi V. Brugnatelli w 1805 roku, używając w tym celu napięcia z baterii, którą zaledwie pięć lat wcześniej zbudował Aleksander Volta. Jego pomysł został odrzucony przez Napoleona Bonaparte, który sprawił również, że pomysłodawca nie mógł w kraju opublikować efektów swojej pracy.
Jednakże Luigi Brugnatelli dokładnie opisał swoje doświadczenie w czasopiśmie belgijskim.

W roku 1837 niemiecki elektrotechnik i fizyk Moritz H. Jacobi zastosował elektrolizę do pokrywania przedmiotów cienkimi warstwami metalowymi, trwale związanymi z podłożem (tzw. galwanostegia), a w 1839 roku do wykonywania metalowych kopii przedmiotów przez nakładanie na powierzchnię modelu stosunkowo grubej warstwy metalu, łatwej do oddzielenia (tzw. galwanoplastyka).

Po odkryciu, przez Johna Wright z Anglii, że podczas złocenia i srebrzenia przedmiotów jako elektrolitu najlepiej jest użyć cyjanku potasu, w roku 1840 George Richard Elkington i Henri de Ruolz opatentowali metody elektrolitycznego złocenia i srebrzenia. Prawo do eksploatacji ich wynalazku natychmiast wykupili francuscy jubilerzy, za olbrzymią na owe czasy sumę 600 tysięcy franków.

W roku 1843 francuski fizyk i fizykochemik Antoine C. Becquerel opracował metodę chromowania, która jednak na szeroką skalę zaczęła być stosowana dopiero po roku 1920. Pierwsze przemysłowe wyroby niklowane pojawiły się w roku 1869, ale lśniące powłoki niklowe wytwarza się dopiero od 1934 roku.
Po raz pierwszy powlekanie galwaniczne po to, żeby uszlachetnić biżuterię, zostało zastosowane w roku 1857 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj