REKLAMY

Maszyna służąca do koszenia trawy i zielonek, a po wyposażeniu jej w dodatkowe urządzenia, również do zbóż, rzepaku, grochu itp.

kosiarka Leonarda da VinciWśród szkiców i rysunków jakie pozostały po Leonardo da Vinci, znaleziono również i taki, który przypominał coś w rodzaju kosiarki z czterema krzyżowo ułożonymi sierpami - na jego podstawie został zbudowany "wózek do koszenia" (na ilustracji poniżej).

Jego pomysł - jak wiele innych - nie został wówczas zrealizowany, i aż do wynalezienia kosiarki, ogrodnicy ścinali trawniki kosą, a w przypadku pól golfowych przy "pomocy" owiec.

Edwin BuddingPierwszą kosiarkę mechaniczną wynalazł i opatentował inżynier angielski Edwin Budding w Gloucestershire, który podpisał 18 maja 1830 roku umowę z Johnem Ferrabee o wyrób "maszynerii do celów strzyżenia lub koszenia roślinnego pokrycia trawników". Budding był zatrudniony w fabryce tekstylnej pana Listera, i ponoć wpadł na pomysł kosiarki przyglądając się pracy maszyny do strzyżenia pluszu.

REKLAMY

Ostrza jego kosiarki napędzane były przez toczące się po ziemi koła, a cięły na szerokości 48 centymetrów. Pierwszym klientem był pan Curtis, główny ogrodnik w Zoo Regent Park, który w 1831 roku kupił taką maszynę, płacąc 10 gwinei.

kosiarka BuddingaProdukcja kosiarek początkowo szła opornie - na Wielkiej Wystawie w 1851 roku wystąpiły tylko dwie firmy, dopiero moda na tenisa ziemnego w latach siedemdziesiątych XIX wieku, rozwinęła na nie zapotrzebowanie. Duże kosiarki były ciągnięte przez konie, i żeby nie niszczyły boisk do tenisa, na ich kopyta zakładano gumowe buciki.

Pierwsze eksperymentalne kosiarki napędzane silnikiem benzynowym powstały w roku 1897, ale nie weszły do produkcji seryjnej.
Produkcję na skalę handlową kosiarek motorowych zapoczątkował w Anglii w 1902 roku James Edward Ransome. Pierwszy egzemplarz - ponadmetrową maszynę z silnikiem 6 KM i siedzeniem dla pasażera, sprzedano panu Prescottowi Westcarowi ze Strode Park.

Pierwszą kosiarkę na prąd elektryczny wprowadziła spółka Ransomes Sims & Jefferies w 1916 roku 

Na podstawie: "Co, gdzie, kiedy, po raz pierwszy" - Leksykon Shella

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj