REKLAMY
najprostsza konstrukcja

Schronienie składające się z tkaniny (lub innego materiału), rozpostartej na ramie lub słupkach i rozciągniętej przez linki napinające.

Towarzyszy człowiekowi prawie od zawsze, jego korzenie sięgają prehistorii.

Zapewne pierwszymi konstrukcjami służącymi do schronienia które zbudował człowiek, były właśnie szałasy budowane z gałęzi i liści. Łatwo można je było budować z dostępnych na miejscu materiałów, łatwo również można było przenosić już istniejące konstrukcje - ze względu na ich lekkość.

Przydawały się w każdych warunkach klimatycznych: osłaniały przed wiatrem czy zimnem albo dawały cień i ochłodę w upalnym klimacie.
Nie wiadomo w którym rejonie świata powstał pierwszy namiot (w Piśmie Świętym można przeczytać o namiotach, w których mieszkali m.in. Abraham oraz Mojżesz), wiadomo natomiast, że już w czasach starożytnych używany był przez Chińczyków oraz przez ludy nomadów z obszarów Mongolii. Do jego budowy używano dostępnych na miejscu materiałów - liści z palm kokosowych, skór zwierząt (np. bizonów), kawałków drewna itp.


REKLAMY

Wraz z rozwojem umiejętności tkackich i rozpowszechnieniem tkanin, do budowy namiotów zaczęto używać tych właśnie materiałów. Namiot służył w czasie kampanii wojskowych już 2000 lat temu. Jego zalety dostrzegali wszyscy, również wojskowi.
Pisał o nim Flavius Josephus przy okazji opisywania oblężenia Masady przez Rzymian.

namiot otomańskiNa Półwyspie Arabskim również był chętnie używany. Kiedy Arabski wódz Amr Ibn Al-As odbił z rąk Rzymian Egipt, w miejscu gdzie stał jego namiot założył miasto Fustat (dzisiaj Kair) - nazwa ta wywodzi się właśnie od arabskiego słowa oznaczającego namiot.

Wszędobylscy Wikingowie w VIII wieku n.e. również korzystali z tego typu schronienia. Ich namioty były już całkiem spore - powierzchnia użytkowa wynosiła około 25 metrów kwadratowych a wysokość ponad 3 metry.
W wieku XIV, za czasów Imperium Otomańskiego, namiot stał się wręcz "symbolem władzy królewskiej". Był bogato zdobiony z zewnątrz, natomiast wewnątrz wyłożony dywanami i gobelinami. W takich namiotach odbywały się oficjalne uroczystości, służyły one również jako siedziba wodzów w czasie wypraw wojennych.

W Europie namioty były również popularne. Mistrzami w szyciu namiotów byli Turcy. Podczas oblężenia Wiednia w 1683 roku ogromny namiot wielkiego wezyra Kara Mustafy był ponoć wyposażony w ogród, fontanny i łaźnię. Zauroczony tureckimi namiotami król Francji Ludwik XIV posiadał ich całą kolekcję - używane były podczas uroczystości, pochodów itp.

Popularyzacja namiotu nastąpiła w roku 1858, kiedy to w Ameryce Południowej niejaki Henry Sibley podpatruje rozwiązania zastosowane przez Indian do budowanych przez nich tipi. Tworzy na tej podstawie własny projekt i uzyskuje na niego patent - podczas wojny domowej namioty są już powszechnie stosowane przez obie armie.
W roku 1895 powstaje pierwsza firma, która produkowała obok przykryć na wozy, derek dla koni również namioty: Eureka Tent & Awning Company.

namiot tipi
wigwam
jurta

Pierwsza wojna światowa to czas, kiedy wszystkie armie powszechnie już używają namiotów. Żołnierze budowali je z dostępnych na polu walki materiałów - nierzadko były to worki na piasek, plandeki itp. Rozwój technologii spowodował, że już po I wojnie zaczęto budować coraz odważniejsze konstrukcje. Pojawiły się pierwsze namioty cyrkowe, w których można było pomieścić (oprócz oczywiście widzów) nawet trzy areny.
Odkrycie lekkiego i wytrzymałego aluminium w roku 1827, oraz nylonu w roku 1937 spowodowało, że namiot stawał się coraz lżejszy i trwalszy. Powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w produkcji namiotów. Zmienia się również sam namiot. Początkowo jest to prosta konstrukcja typu szałas, z biegiem czasu pojawiają się nowe - znacznie wygodniejsze namioty typu igloo oraz tunel. Ten ostatni ma najlepszy stosunek powierzchni użytkowej do całkowitej.

REKLAMY

Przez długi czas aluminium królowało. Odkąd jednak pojawiły się włókna szklane, konstrukcja namiotu uległa kolejnej metamorfozie. Ostatnio pojawiły się namioty tzw. jednopałąkowe czyli takie, które zamiast masztów pionowych mają jeden wyginający się w łuk pałąk. Sprawia to, że konstrukcja jest niezwykle lekka. Namiot tak skonstruowany waży około 1,3 kilograma.
Pojawiły się również takie namioty, gdzie maszty oraz pozostałe elementy konstrukcyjne zastąpiono szkieletem z powietrza sprężonego w specjalnych komorach. Czas przyniesie zapewne jeszcze ciekawsze rozwiązania - zastosowanie pozostanie pewnie bez zmian 


Ciekawostka:

Brytyjczycy w 2000 roku zbudowali w Londynie ogromny namiot - salę koncertową (O2Arena), na 24 tysiące widzów. Dach tego namiotu zrobiony jest ze specjalnej tkaniny, ma 320 metrów średnicy i kilometr obwodu, a spoczywa na dwunastu wieżach, każda stumetrowej wysokości. Do wsparcia konstrukcji użyto około 70 kilometrów lin i kabli.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj