REKLAMY

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
znaczek pocztowy

Nie wiadomo kto i kiedy wymyślił piłkę nożną.

Grali w nią starożytni Grecy już 2000 lat p.n.e. W czasie gry nazywanej episkyros, dwie drużyny nagich mężczyzn próbowały przenieść lnianą kulę na pole przeciwnika. Używano przy tym zarówno nóg jak i rąk. Dopiero później ograniczono kontakt z piłką do stóp.
Z Grecji piłka przewędrowała do starożytnego Rzymu - tam nazywaną ją harpastum.  Dozwolone było podawanie piłki rękoma i kopanie, ale w taki sposób, by nie dotknęła gleby. Gra miała dość brutalny przebieg, gdyż przeciwnika można było sfaulować.

Troszkę inaczej wyglądały "mecze" w starożytnych Chinach. Tutaj rozwinęły się dwa rodzaje rozgrywek znanych pod wspólnym mianem cuju. Kibice mogli oglądać łagodną formę zhu qiu (rozgrywane podczas ważnych świąt państwowych) gdzie zawodnicy dwóch drużyn w liczbie 12-16 próbowali wcelować piłką w otwór wycięty w zawieszonej płachcie z jedwabiu, albo znacznie bardziej brutalną grę pod nazwą bai da. chińska odmiana piłki
W tym drugim przypadku zwyciężała ta drużyna, która popełniła więcej fauli - tzn. wykończyła większą liczbę przeciwników.

Aztekowie z Ameryki Południowej również grali w piłkę. Ich wersja bardziej jednak przypominała koszykówkę lub piłkę ręczną. Za pomocą ud lub bioder odbijali oni kulę z kauczuku (o wadze nawet do kilku kilogramów), próbując przerzucić ją na drugą połowę boiska, na pole przeciwników. Finałem gry o nazwie ullamaliztli było... złożenie przegranej drużyny w ofierze bogom.

Nawet na Grenlandii Eskimosi wymyślili swoją wersję gry. Ich piłka na lodzie - aqsaqtuk - opisana została w 1586 roku prze brytyjskiego podróżnika i odkrywcę Johna Davis'a.
Również Australia grała w piłkę nożną. Dyscyplina nazywała się tam marn grook, a zespoły liczyły nawet po 50 Aborygenów.

REKLAMY

Współczesną odmianę futbolu zawdzięczamy Brytyjczykom.
W roku 1174 rozegrano na wyspach pierwszy mecz z okazji tłustego czwartku. Tak zwany "futbol gromadny” uprawiany w Szkocji, Walii oraz Anglii angażował do gry całe wsie, a bramki były oddalone czasami ponad kilka mil. Urazy, złamania i wybite oczy, były tu na porządku dziennym, nie wolno było jedynie umyślnie pozbawiać życia swoich przeciwników. Rolę piłki spełniał wówczas zwykle świński pęcherz, chociaż pewnego razu w miejscowości Chester użyto ponoć głowy martwego Wikinga.

Powodowany przez graczy zamęt spowodował, że w 1314 roku burmistrz ówczesnego Londynu wydał dekret, który surowo zabraniał gry w obrębie miasta. Decyzję swoją uzasadnił zamieszaniem powodowanym przez uczestników. Nieposłuszni mieli być wtrącani do więzień i lochów.
Edward III uznał futbol wręcz za plagę społeczną i zakazał całkowicie uprawiania tej dyscypliny, tym bardziej, że gra odciągała młodych mężczyzn od zajęć łuczniczych. Jednak już wtedy piłka cieszyła się tak dużą popularnością, że władza nie była w stanie przerwać jej rozwoju. Gra z ulic miast przeniosła się na zielone pastwiska. W ten sposób murawa stała się tradycyjną nawierzchnią do gry.

Po raz pierwszy nazwy football użyto oficjalnie w roku 1486, również w Anglii.
Tak naprawdę piłka nożna zdobyła popularność dopiero w wieku XIX. Pierwsza szkółka piłkarska Aldenham Scholl powstała w 1825 roku. Pierwszy klub piłkarski powstał trzydzieści lat później, w górniczym miasteczku Sheffield. 24 października 1857 roku, członkowie klubu Sheffield Football Club ustalili reguły gry mówiące m.in. o tym, że nie można chwytać piłki rękoma - właśnie ta data jest uznawana za oficjalne narodziny piłki nożnej.

Pierwsza federacja piłkarska została założona 26 października 1863 roku i wtedy też nastąpiło ujednolicenie reguł gry. W roku 1866 zostaje uchwalona jedna z najważniejszych zasad - spalony. Pięć lat później bramkarz mógł już chwytać piłkę rękoma.
Pierwsze narodowe mistrzostwa w piłce nożnej z udziałem 15 drużyn rozegrano w 1871 roku. Rok później doszło do pierwszego w historii międzynarodowego spotkania pomiędzy drużynami Anglii i Szkocji zakończonego wynikiem remisowym - 0:0.

puchar świataPierwszy rzut karny został oddany w 1890 roku i już wówczas w drużynach piłkarskich grali piłkarze zawodowi.

Pierwszy polski klub piłkarski: Czarni Lwów został założony dopiero w roku 1903.

W roku 1904 powstał Międzynarodowy Związek Piłkarski (dzisiejsza FIFA). Założyli go reprezentanci Francji, Danii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji oraz Szwajcarii - jej przewodniczącym został Francuz Robert Guerin. Anglia dołączyła do FIFA w 1905 roku, a  Polska w roku 1923.

Już w 1900 roku piłka nożna weszła w skład dyscyplin olimpijskich. Pierwsze medale olimpijskie rozdano jednak dopiero w 1908 roku, na olimpiadzie w Londynie. W roku 1905 zmieniono przepisy gry i postanowiono, że bramkarz musi stać na linii bramkowej podczas wykonywania rzutu karnego. W 1924 roku zmodyfikowano przepisy i uznano za prawidłowe te gole, które były zdobywane bezpośrednio z rzutu rożnego. Numery na koszulkach wprowadzono w roku 1939.

W roku 1960 narodziły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej we Francji, nazywane początkowo Pucharem Narodów. W turnieju, który odbywa się co cztery lata, biorą udział najlepsze krajowe reprezentacje piłkarskie Starego Kontynentu 


Tak wyglądać mogła gra Azteków:

Ciekawostki:
  W gdańskim Muzeum Archeologicznym można zobaczyć fragment skórzanej piłki sprzed 700 lat. Ten kawałek bardzo ciemnej skóry, przypominający niewielką miseczkę, był jedną z trzech części składających się na całą piłkę. Brak drugiej podobnej części oraz paska, który spinał wszystko w całość. Znalezisko wydobyto 10 lat temu w Gdańsku, na terenie Wyspy Spichrzów.


REKLAMY

  Amerykanin Tim Jahnigen opracował piłkę o nazwie "One World Football", i nic by w tym nie było dziwnego, gdyby nie fakt, że jest ona praktyczne niezniszczalna. Może po niej przejechać samochód, można ją dźgać nożem, może ją gryźć owczarek niemiecki, a i tak nie ulegnie zniszczeniu i nadal będzie nadawała się do gry. Została zrobiona z PopFoamu - twardej pianki z etylenu (octanu winylu) i powinna wytrzymać 30 lat. Koszt takiej piłki (wyprodukowano ich około 50 tysięcy), to 40 dolarów, ale chyba warto je wydać?

 Najszybciej strzelona bramka w historii oficjalnych rozgrywek padła w drugiej sekundzie spotkania. Gola strzelił z połowy boiska, podczas meczu III ligi rosyjskiej, piłkarz zespołu Mitos z Nowoczerkaska, Michaił Osinow.

 Najdłuższy uznany oficjalnie mecz piłki nożnej trwał 3 godziny i 23 minuty. Naprzeciw siebie stanęły wówczas angielskie drużyny Stockport Country oraz Doncaster Rovers. Miało to miejsce w roku 1946.

 Najwyższą wygraną w historii polskiego futbolu zanotowano w 2014 roku. Drużyna KS Chełmek w meczu Pucharu Polski pokonała drużynę LKS Skidziń wynikiem 35:0!

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj